​İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş: “2019 yılı içinde 2018’in ekonomisini arar hale geleceğiz.”

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü tarafından geçtiğimiz cumartesi günü Ankara’da düzenlenen Türkiye’deki Suriyeliler” hakkında bir çalıştay düzenledi.

Düzenlenen çalıştaya akademik ve siyasi camidan pek çok isim katıldı. Etkinliğe katılan isimlerden İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş ile Suriyeli sığınmacılar ve ekonomiye ilişkin bir söyleşi gerçekleştirdik. Meclis’te konuya ilişkin çıkışlarıyla sık sık gündeme gelen Yokuş’un açıklamaları şöyle:

TÜİK 2019 verileri açıklandı, son 1 yılda ülkemizdeki işsizlik kervanına 1 milyon işsiz daha eklendi. Bu meseleyi Suriyeli sığınmacılar konusuyla birlikte ele aldığımızda nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de işsizliğin her ay daha da artacağını, bu artışın 2019 yılında daha da yoğunlaşacağı biliyorum. Nereden biliyorum? Ekonomik daralma ve  denetimsiz istihdam da bunu sağlayacak. Malum Türkiye sınırsız bir göç alıyor, göçün de ekonomiye verdiği zararlardan birisi kayıt dışı istihdam. Şuanda Türkiye’de 1 milyonun üzerinde yabancı uyruklu kayıt dışı istihdam var. Bu Türk vatandaşı olan işsizlerimizin istihdamını engelliyor. Yani eğer göçmen istihdamı azalırsa bizim işsizlik sayımız ciddi anlamda düşmüş olacak, 1 milyon gencimiz ya da işe ihtiyacı olan insanımız istihdam edilecek.

“2018 İSTİHDAMINI ARAR HALE GELECEĞİZ”

İkincisi, krizle beraber Türk ekonomisinde ciddi bir daralma oldu. Bu daralma bırakın istihdamı şuanda işçi çıkarmalarına neden oluyor. 2019 yılı içinde iktidarın politikaları sebebiyle istihdam yaratacak iş alanları yaratılmadığı için bunun daha da artacağı görülüyor. Bizler 2018 yılındaki istihdamı oranını 2019’da arar duruma geleceğiz.  Keşke böyle olmasa ama şuanda Türkiye’nin en önemli sorunlarından ilk iki sıraya girecek mesele işsizlik.

İYİ Parti Suriyeli sığınmacılar sorununu Meclis’te gündeme getiren tek parti, diğer partiler özellikle iktidar partisi bu konuyu görmezden geliyor. Bu konuyla ilgili sizin dışınızda mesai harcadığını söyleyebilir miyiz?

Tabi şimdi iktidar partisi göçmen sorununa bize göre doğru bakmıyor. Bugün de burada bunlar anlatıldı. Mecliste benim de görev aldığım bir göçmen alt komisyonu kuruldu. Ben bu konuda özellikle çalışıyorum. Eğer göçmen meselesin tersine döndüremezsek ülkemiz önümüzdeki süreçte büyük sorunlarla karşı karşıya kalacak. Bu mesele bir güvenlik sorununu olmasının da ötesine gidecek, beka sorunu dediğimiz gerçek anlamda sorunlar yaratacak.

“BÖLÜCÜLÜK” YAPILMASINA ZEMİN YARATILIYOR

Türkiye’de kesinlikle başta Suriyeli sığınmacılar olmak üzere Türk asıllı olmayan, yani kökeni Türk olmayan hiçbir göçmene kolay kolay istihdam imkanı verilmemeli, bunun uzun vadede ülkemize çok büyük zararları olacaktır. Başta Suriyeliler olmak üzere kendi ülkelerine geri dönüşlerinin sağlanması lazım. Zaten Türkiye’de hassas bazı gruplar var, bu gruplar sürekli olarak dış güçler tarafından kaşınıyor. Bölücülük yapılması için yeni yollar açılıyor, öncelikle bunu engellememiz lazım.