Basına sansür Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sıçradı!

Yaklaşık 10 yıldır yayın hayatına devam eden özellikle Özcan Yeniçeri, Özcan Pehlivanoğlu ve Emekli Kurmay Albay Cahit Armağan Dilek gibi pek çok değerli Türk Milliyetçisinin  köşe yazdığı, eleştirel haberleri ile gündeme gelen Haberiniz.com.tr'ye Türkiye Büyük Millet Meclisi internet ağı üzerinden erişim yasaklandI.

Haberiniz’e TBMM’den Boykot!

Yaklaşık 10 yıldır yayın hayatına devam eden özellikle Özcan Yeniçeri, Özcan Pehlivanoğlu ve Emekli Kurmay Albay Cahit Armağan Dilek gibi pek çok değerli Türk Milliyetçisinin  köşe yazdığı, eleştirel haberleri ile gündeme gelen Haberiniz.com.tr’ye Türkiye Büyük Millet Meclisi internet ağı üzerinden erişim yasaklandı. Bugün haber sitesini ziyaret etmek isteyen okuyucular TBMM internet ağı üzerinden erişim sağlamak istediklerinde, bilgisayar ekranlarında “Kurum politikaları nedeniyle siteye erişiminiz engellenmiştir.” uyarısıyla karşılaştılar. TBMM tarafından daha öncede AKP muhalifi sitelere aynı uygulamanın yapılması tepki çekmişti. Türkiye’de gelinen son noktada, görsel ve yazılı medyanın yüzde 90’ından fazlası “havuz medyasına” dahil edilmiş durumda. Kamuoyunun haber alma özgürlüğü gereği doğru ve tarafsız habercilik anlayışıyla yayın yapan pek çok kurum çoğunlukla internet üzerinden yayınlarını sürdürebilir durumda.

Tayyip Erdoğan basın özgürlüğü için ne demişti?

Recep Tayyip Erdoğan en son gençlerle bir araya geldiği programda, bir gazetecilik bölümü öğrencisinin basının özgür olmasını istediğini söylemesi üzerine Türkiye’de basının özgür olduğunu iddia etmiş ve “Bir Cumhurbaşkanına kendi mekanında böyle bir soruyu soracak kadar özgürsün.” ifadelerini kullanmıştı.
Erdoğan, bir gazetecinin özgürlük alanının bir başkasının özgürlük alanına kadar olduğunu belirterek , “Benim ailemi her türlü hakarette yerin dibine sokan bir gazeteci yasalar içinde tutuklanıyorsa, siz ona hala ‘gazetecinin özgürlüğü’ mü diyeceksiniz?” sorusuyla
konuşmasını sonlandırmıştı.

“Durumu demokrasinin kalbi olan Meclisimize yakıştıramıyorum”

Uzun süredir Haberiniz.com.tr’nin  genel yayın yönetmenliği görevini yürüten Feridun Yıdız’a duruma ilişkin görüşünü sorduk. Yıldız, TBMM tarafından gerçekleştirilen engellemeyi
şu sözlerle değerlendirdi, Demokrasi çoğunluğun azınlığı ezmesi demek değildir. Demokrasi aynı zamanda farklı düşüncelere tahammül rejimidir. Demokrasiyi özümsemiş
insanlar muhalif fikirlere daha çok önem verirler. Zira muhalif fikirler insanların kendi hatalarını görmede vazgeçilmez unsurlardır.  İktidarın muhalif fikirlerden işine gelen doğruları almak yerine onları engellemeleri totaliter bir davranış biçimidir.
Bu vesile ile sadece doğruları açıklamayı ve toplum bütünlüğünü esas almış olan www.haberiniz.com.tr’nin  TBMM iletişim ağları tarafından engellenmesini, demokrasinin kalbi olan Meclisimize yakıştıramıyor ve kısa sürede bu yanlıştan dönüleceğini umuyorum.”