‘Diriliş Ertuğrul’ hümanistmiş

Başarılı oyuncu Engin Altan Düzyatan, "Ben sağda da solda da durmuyorum, hümanizmde duruyorum" dedi.

Hürriyet’ten Hakan Gence’ye konuşan Engin Altan Düzyatan, “Ben sağda da solda da durmuyorum, hümanizmde duruyorum. Zaten işim; insan ve duygu” dedi.

Düzyatan, sosyal medyada sık sık Atatürk fotoğrafı paylaşması üzerine gelen soruya, “Ben İzmirliyim. Zübeyde Hanım bizim orada yatıyor. Okula giderken her gün onun önünden geçerdim. Atatürk sevgisiyle büyüdüm. Ülkemizin kurtarıcısından bahsediyoruz. Öyle bir algı oluştu ki, Atatürk’ü seversen padişahları sevemezsin. Padişahları seversen Atatürk’ü sevemezsin gibi. Buna inanmıyorum. Herkesin görüşleri farklı olabilir. Herkes birbirini sevmek zorunda değil ama saygı duyarak birbirini anlamaya çalışması daha medeni ortamlar oluşturur” şeklinde yanıt verdi.

İşte Düzyatan’ın açıklamalarından satır başları:

Diriliş Ertuğrul’da rol almaya başladıktan sonra muhafazakâr kesime yaklaştığınıza dair yorumlar yapıldı. Ne düşünüyorsunuz?

Bir tarafa yakın ya da bir tarafa uzak değilim. Olduğum yerde duruyorum. İşimi yapıyorum. Geçen gün, “Evlendikten sonra TRT’ye geçti” diye bir şey okudum. Bu TRT’ye yaptığım ilk işim değil ki. 2001’deki ilk dizim ‘Koçum Benim’ TRT’deydi.

Nedir bu algının sebebi peki?

Bugün böyle düşünürler, yarın bambaşka… Bunun matematiği yok.

Daha önce yaşadınız mı bunu?

12 Eylül’de geçen bir filmde oynadım, sol tandanstan, “Evladım, solculuk sana mı kaldı” dediler. ‘Anadolu Kartalları’ isimli filmde oynadım, “Evladım, militarizme alet olduğunun farkında mısın” yazdılar. Şimdi de başka şey söylüyorlar. Birileri hep başarınızdan rahatsız olacak…

Nedir o zaman durduğunuz yer?

Ben sağda da solda da durmuyorum, hümanizmde duruyorum. Zaten işim; insan ve duygu. Siyaset konuşmak ilgimi çekmiyor. Sanat konuşmayı ya da kitap okumayı tercih ediyorum.