Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan “bozkurt” tepkisi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Avusturya’nın “bozkurt”u yasaklamasına ilişkin Dışişleri Bakanı'na "Kusura bakma Avusturya'ya geldiğim zaman bu işareti ilk ben yapacağım, yasağı deleceğim. Bozkurt ile Rabia işaretini birlikte yapacağım" dediğini aktardı

Turkey's Foreign Minister Mevlut Cavusoglu, talks to the media during a joint news conference with Luxembourg's Foreign Minister Jean Asselborn following their meeting in Ankara, Turkey, Monday, Jan. 14, 2019. Cavusoglu responded to U.S. President Donald Trump's threat to devastate Turkey economically if it attacks U.S.-backed Kurdish forces in Syria. Cavusoglu also rebuked Trump for issuing the warning via Twitter saying "strategic partners" do not speak to each other through social media. (Cem Ozdel/Turkish Foreign Ministry via AP, Pool)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, MHP Hatay İl Başkanlığı’nı ziyaretinde yaptığı konuşmada, Avusturya’daki ‘Sembol Yasası’na değindi: “Avusturya, Almanya’da olduğu gibi terör örgütü PKK’nın sembollerini, yani paçavralarını, işaretlerini yasaklamak için bir kanun çıkaracağını söyledi. Biz de bundan mutluluk duyduk çünkü sürekli onlara baskı yapıyorduk, yani ‘PKK’nın burada gösterilerine izin veriyorsunuz, teröristlere ev sahipliği yapıyorsunuz’ diye. ‘Bunu engellemek için bir kanun çıkarmamız gerekir’ dediler. Sonra kanun taslağı hazırlandı, son dakikada bir baktık ki bozkurt işaretini de işin içine kattılar.

“TÜRK VE İSLÂM DÜŞMANLIĞININ BİR YANSIMASIDIR”

Dışişleri Bakanı’nı (Karin Kneissl) aradım dedim ki ‘Bak, seni takdir ediyorum, iyi bir arkadaşımızsın’, gerçekten de öyle. Derslerinde İslam medeniyetini anlatan ve Osmanlı’nın dünya medeniyetine katkılarını anlatan bir Dışişleri Bakanı. Arapça biliyor, Farsça biliyor, İngilizce biliyor, bir sürü dil biliyor ve çocukluğu da Ürdün’de geçmiş. Türkçe de biliyor epeyce, gençlik yıllarında ailesiyle beraber yaz aylarını da Büyükada’da geçirmiş. Türkiye’yi de seven bir hanımefendi. Bizim de sevdiğimiz, saydığımız bir çalışma arkadaşımız. Ve bak o bir çaba sarf etti ama iktidardaki parti merkez sağ diyor aşırı çizgiye kaymış, zaten ortağı ırkçı aşırı parti.”

Çavuşoğlu, “Bozkurt işaretinin bu yasanın içine girmesi, yani bölücü terör örgütünün yine sembolleriyle, paçavralarıyla aynı sınıfa girmesi Avusturya’daki Türk ve İslam düşmanlığının bir yansımasıdır. En son o çabalar da beyhude oldu ve meclisten bu şekilde geçti ve onaylandı” ifadelerini kullandı.

HEM BOZKURT HEM RABİA

Konuşması sırasında bozkurt ve Rabia işareti yapan Çavuşoğlu, “Ben de kendisine ‘Hiç kusura bakma, Avusturya’ya geldiğim zaman ilk bu işareti yapacak ben olacağım ve bu yasağı deleceğim’ dedim. ‘Bozkurt ile Rabia işaretini birlikte yapacağım’ dedim” diye konuştu.
Çavuşoğlu, “Bizim sembollerimizi kimse yasaklayamaz, buna da müsaade etmeyeceğiz. Bu bir yasadan ibaret olabilir ama bunun da uygulanamaz olduğunu, onlara eylemlerimizle ve söylemlerimizle de göstereceğiz” dedi.