FaceTime’daki hata kullanıcıları tedirgin ediyor

ABD merkezli teknoloji devi Apple bu sefer de görüntülü konuşma uygulaması Face Time'daki açık ile gündemde. Zira söz konusu sistem açığı nedeniyle kullanıcıların fark etmeden konuşmalarının dinlenmesi mümkün.

FaceTime’da grup konuşma işlevinde, aranan kişi aramayı kabul etmese de mikrofonu otomatik olarak devreye giriyor ve konuşmalar dinlenebiliyor.

Bu hatanın keşfedilmesi üzerine Apple, FaceTime uygulamasındaki grup konuşması işlevini şimdilik devre dışı bıraktı.

Yatırımcılarının, şirketin mali durumu hakkındaki gelişmeler hakkında baskıları üzerine Apple Salı günü son çeyrek kazanım raporunu açıklayacak.

Ocak ayı başında Apple, iPhone akıllı telefonlara olan talebin düştüğünü ve 2018 yılının son çeyreğindeki gelirlerinin de beklenenlerin altında çıktığını açıklamıştı.

Telefonu açmasa da sesi karşı tarafa iletiyor

Konuyla ilgili Twitter’da dolaşan bir video söz konusu hatanın nasıl işlediğini gösteriyor. Bir kişi FaceTime Video ile arandığı sırada, kişi kendi telefon numarasını görüşmeye eklediğinde, FaceTime bunun aktif bir konferans görüşmesi olduğunu düşünüyor ve aranan kişinin sesini, daha cevap vermemiş olsa bile iletiyor.

Dahası, aranan taraf çağrıyı reddetse bile, sesin gönderildiği belirtiliyor.

Apple’dan yanıt

The Verge sitesinin Apple’dan aktardığı bilgiye göre, şirket bu durumdan haberdar ve bu hafta içinde yayınlanacak bir yazılım güncellemesiyle birlikte sorun çözüme kavuşturulacak.

Konuyla ilgili Apple’dan yapılan açıklamada, “Sorunun farkındayız ve gelecek hafta yayınlanacak olan yazılım güncellemesinde bu sorun için bir çözüm yayınlayacağız” denildi.

Şu an için kullanıcılar açısından yapılabilecek en güvenli adım ise FaceTime’ı cihazlarında etkisiz hale getirmek.