Fatih Altaylı: ‘Kumarhane açalım’

Fatih Altaylı, krize çözüm olarak kumarhane açılmasını önerdi.

Fatih Altaylı: 'Kumarhane açalım'

Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, ekonomik krize çözüm önerisi olarak kumarhanelerin açılmasını önerdi.

“Kumarhaneleri açmanın zamanı geldi mi?” başlıklı bir yazı kaleme alan Altaylı, “Türkiye 1990’lı yılların ortasına kadar bir kumarhaneler cennetiydi. 5 yıldızlı otellere kumarhane açma izni verilmiş, tüm oteller bu haklarını kumar baronlarına devretmişti. Neredeyse tüm kentlerde, büyük kentlerin tüm mahallelerinde dört bir yanımızı kumarhaneler sarmıştı” derken, “Kumar baronlarının ilişkileri bir yandan bürokrasiyi çürütür ve kriminalleştirirken, kumarhanelerin fazlaca yaygınlaşması çok ciddi sosyal problemlerin de ortaya çıkmasına neden olmuştu. Aslında bu sorunlar, medeni ülkelerde çoktan çözülmüş sorunlardı. Doğru düzgün denetim ve bilinçli uygulamalarla kumarhanelerin yarattığı tüm sorunlar çözülebilirdi. Ama biz yönetim anlayışı olarak denetleyici ve düzenleyici olmayı değil, yasaklayıcı olmayı daha kolay bir tercih olarak gören yapıda olduğumuz için kumarhaneleri yasaklama ve kapatma cihetine gittik” ifadelerini kullandı.

Ülke için ciddi bir döviz, maliye içinse çok ciddi bir vergi kapısı olabilecek bir sektörün bir anda buharlaştığını belirten Altaylı, kumarhanelerin yeniden açılmasını savunurken, şöyle dedi:

“Şu andaki en önemli ihracat kalemimiz turizm ve buradaki gelirleri attırmak gerek.

Fiyatları arttıralım demek hoş ama boş.

Bir anda arttırmak mümkün değil.

Paralı turist çekelim demek, mevcut imajımız ve halimizle daha da zor.

Yapılabilecek tek şey, mevcut turistin kişi başı harcamasını arttırmanın yollarını bulmak.

Bunun en kestirme yolu da çok açık biçimde “kumar turizmi”.

Böylece daha çok para harcaması muhtemel bir kitleyi Türkiye’ye çekmek ve turizm hizmetinde çeşitlendirme yapmak mümkün.

Buraları Türk vatandaşlarına kapalı tutmak ve sadece yabancılara hizmet verecek şekilde yasallaştırmak çok da zor değil.

Sistem baştan sağlıklı kurulursa, hem kumar gelirlerinden maliyenin ciddi para kazanması hem de bu kumarhanelerin lisans ihalelerinden önemli gelir elde edilmesi mümkün.

“Bize uymaz” diyebilirsiniz.

Benimki sadece bir öneri zaten.”