Hatırla

Kendimizi, kendimiz geliştirmeye çalışırken bile birçok problemin içinde bulabiliyoruz. Çünkü belki hayattan belki de kendimizden ne beklediğimizi bilmiyoruz. Bilsek dahi doğru zamanda doğru yerde, doğru şartlarda olamıyoruz. Bu her şart altında verimsiz kararlar almamıza neden olabiliyor, ne kadar farkında olursak olalım.

Bu durum özellikle gençlerimizde yaygınlaşıyor. İstemedikleri bir okulda, belki istemedikleri işlerde çalışıp, istemedikleri şartlar altında var olmaya çabalıyorlar. Bizler hiçbir şekilde bir şey yapamıyoruz.
İnsanlar, diğer insanları, gençlerin davranışlarını çok çabuk yargılayabiliyorlar. Çünkü gençliklerini unuttular. Belki de yaşadıklarını. Geçmişlerini ve varoluşlarını unuttular.

Çünkü İnsan’ın bir diğer adıdır ‘’UNUTAN’’

Bilinçli beyniniz “düşünmeyi” yapan kısımdır. Karanlık bir odayı tarayan bir el feneri ışığı gibi, her seferinde bir şeye yoğun olarak odaklanır. Bilinçli beyin yaptıklarında inanılmaz derecede güçlüdür, ancak kapsamı çok sınırlıdır. Örneğin, çoğu zaman aklınızda birkaç taneden fazla sayıyı tutamaz, hatırlayamazsınız.

Bunu denemek ister misiniz?  Telefon rehberini açın, rastgele üç telefon numarasını okuyun, şimdi bunlardan kaçını hatırlayıp hatırlamadığınıza bir bakın.

Peki ya bilinçaltınız? Aynı zamanda birçok bilgiyi hatırlayabilir mi? Evet hatırlayabilir! Bilinçli beyniniz bir anda bir cisim üzerinde parıldayan bir ışık gibi ise, bilinçaltı beyniniz her şeyi aynı anda aydınlatan bir projektör gibidir.

Bilinçli beynimizde dikkat kolayca dağılabilir. Ortalama bir kişinin dikkatini dakikada altı ila on defa kaybeder. Bilinçaltınız ne sıklıkla odak noktasını, dikkatini kaybeder? Hiç.
Çoğu insanın fark etmediği anahtar nokta tam da budur. Bilinçli işlevlerimizi, irademizi, bilinçli kararlarımızı, bilinçli düşüncelerimizi gerçekte “biz” olanı hiç önemsemez yaşamayı şartlar dahilinde sürdürürüz. Oysa ki gerçekte, bilinçaltı neredeyse her şeyimizi yönetir.

İşte bu yüzden bazı insanlar olumsuz durumlarda ya da istemedikleri hayatı yaşarken kendilerine “Buraya nasıl geldim?” diye sormayı yeni hatırlıyorlar. Çünkü otomatik pilotta giden bir araçta olduklarını düşünerek yaşamaya devam ettiler. Ne yaptıklarının ne yaşadıklarının farkında değildiler.

Peki, ya siz hayatınızı nasıl programlıyorsunuz? Hangi alanda, hangi işte ne yapmayı ne şekilde ilerlemeyi istiyorsunuz? Bilinçaltınızın doğru seçimleri ve kararları vermesine nasıl yardımcı oluyorsunuz? Ya da hayatınız içinde ne derece doğru kararlar verebiliyorsunuz? Bazı şeyleri bilinçaltı ile öğrendiniz sevmeyi, yürümeyi, gülmeyi, ağlamayı vb.
Peki ya şimdi neleri hatırladınız? Neleri unuttunuz? Hayatınız bilinçaltınıza teslim edilene kadar, küçük, olumlu adımlar atmaya devam edin. Yeter ki içinizde var olan o büyük gücü unutmayın. Belki o zaman düşmeden yaşamınız için o istediğiniz adımları atabilirsiniz.

Çünkü Hatırlarsanız tüm hayatınız mutluluktur; Unutursanız tüm yaşamınız hüzün.