İttifak açıklaması: Son sözü liderler söyleyecek

AKP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Özhaseki, Cumhur İttifakı kapsamındaki görüşmelerin 2-3 gün içinde sonuçlanacağını söyledi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki, Cumhur İttifakı kapsamında devam eden görüşmelerin 2-3 gün içinde sonuçlanacağını bildirdi.

Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından gazete, televizyon ve haber ajanslarının Ankara temsilcilerinin katılımıyla bir otelde düzenlenen kahvaltıda buluşan Özhaseki, AKP ve MHP arasında devam eden Cumhur İttifakı görüşmelerine ilişkin soruları yanıtladı.

Özhaseki, AKP ile MHP arasındaki görüşmelerle ilgili, “MHP ile ilk başladığımızda büyükşehirler üzerinden gidelim diye düşünmüştük ama sonra Cumhurbaşkanımız ve Devlet Bahçeli Bey’in görüşmeleriyle bunun genişletilebileceği fikri olgunlaştı. Biz de görüşüyoruz. İller üzerinde tek tek bakıyoruz” dedi.

Türkiye’nin geçmiş olduğu hassas süreçten dolayı özellikle Güneydoğu’da ve bazı illerde PKK’ya veya FETÖ’ye yakın isimlerin iş başına gelme riskine karşı titizlikle hareket ettiklerini belirten Özhaseki, 20 civarında ilde ittifak yapabileceklerini ancak bu sayının artması ya da eksilmesinin söz konusu olduğunu söyledi.

Kamuoyu araştırmalarının ve yerel aktörlerin hazırladığı raporların daha etkili olduğunu ifade eden Özhaseki, hazırlanan bu raporları dikkate alarak MHP ile görüşmelere devam ettiklerini vurguladı.

Özhaseki, yerel seçim hazırlıkları çerçevesindeki Cumhur İttifakı görüşmelerinin ne zaman neticeleneceğinin sorulması üzerine, “Biz istesek de geciktiremeyiz. Çünkü 5 günümüz var. Bunun 2-3 gün içinde sonuçlanması lazım” diye konuştu.

“BELEDİYE MECLİS ÜYELİKLERİNİN DE TEK OLMASI DOĞRU”

Mehmet Özhaseki, Cumhur İttifakı görüşmelerinde gündeme gelen meclis üyelikleri konusuna ilişkin, şunları kaydetti:

“Eğer bazı yerlerde başkan adayları üzerinde ittifak etmişsek belediye meclis üyeliklerinin de tek olması doğru. Bunu böyle yapmaya çalışacağız. Öncesinde bütün partilerde, ‘adaylıklar hususunda bir ittifak yapalım ama meclis üyeliklerinde bütün partilerin oyları belli olsun’ gibi bir temel anlayış vardı. Ama zaman içerisinde birçok yerde birleşmeler, ayrılmalar, listelerin teke düşürülmesi gibi bir durum ortaya çıkınca, hiçbir partinin oyunun bu dönemde ne kadar olduğu gerçekliğini ortaya koyacak bir done olmayacak elimizde. O zaman belediye başkanlarının da rahat çalışabilmesi için meclislerinde çoğunluğu elde tutması gerekiyor. Yoksa belediyelerde birçok iş tıkanabilir. Biz de belediye meclislerinde birçok yerde beraber gitmeyi deneyeceğiz. Ankara da dahil.

“Özhaseki, “Tek aday koyduğumuz yerlerde listenin tek olması doğru fikir olarak bize geliyor. Ama bazı yerlerde de yarışıyoruz. Oralarda ise listeyi teklemenin manası yok” değerlendirmesinde bulundu.

 SON SÖZÜ LİDERLER SÖYLEYECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında tekrar bir görüşme olup olmayacağı yönündeki soruya Özhaseki, “Onlar bir araya gelir mi bilemiyorum. Ama nihayetinde yaptığımız çalışmaları biz kendi genel başkanımıza, arkadaşlar da genel başkanlarına arz edeceklerdir. Son sözü onlar söyleyeceklerdir.” karşılığını verdi.

Özhaseki, “Millet İttifakı’nda aday göstermeme istifaları beraberinde getirdi. Siz böyle bir risk görür müsünüz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Belki bu riskin en çok olacağı parti biziz. Şundan dolayı, önce gayret eden, uğraşan, 5 yıl boyunca emek vermiş bazı belediye başkanlarımızı, biz aday olarak göstermedik. İşte orada aday gösterilmeyince insanız, neler düşündüğümüzü az çok herkes tahmin edebilir. Ancak bir dava şuuru çerçevesinde arkadaşlarımızdan uzun boylu bir itiraz gelmedi. Kendilerine durumu izah ettik.”