Kepçe kulak ameliyatına dair bilinmeyenler

Günümüzde binlerce insanın yaşadığı ortak bir problem olan kepçe kulak görünümü, uzman eller tarafından yapılan başarılı bir kepçe kulak ameliyatı ile birlikte başarılı bir sonuca kavuşuyor.

 

Günümüzde binlerce insanın yaşadığı ortak bir problem olan kepçe kulak görünümü, uzman eller tarafından yapılan başarılı bir kepçe kulak ameliyatı ile birlikte başarılı bir sonuca kavuşuyor.

Hem Türkiye’de hem de dünyada pek çok insan tarafından fiziksel ve psikolojik bir sorun olarak karşımıza çıkan kepçe kulak durumu, genel olarak kişinin sağlık durumunda bir problem meydana getirmez. Bedenin temel işleyişini bozmaz. Hastalık olarak adlandıramayacağımız kepçe kulağı, kısaca görünüm bozukluğu olarak açıklayabiliriz. Bireyin ruhsal olarak rahatsızlık duymasına sebep olan bu durumla, gelişen teknoloji ve tıp alanındaki yeniliklerle birlikte vedalaşmak oldukça kolay. Estetik olarak kulakların istenilen oranda küçültülüp yatıştırılması kepçe kulak ameliyatı ile birlikte mümkün olabilmektedir.

NEDEN KEPÇE KULAK OLUNUR?

Doğuştan, genetik faktörlerden dolayı kepçe kulak durumunun yaşanması mümkündür. Aile bireyleri arasında bu problemi yaşan biri varsa, doğacak yeni nesilde de kepçe kulak görünümü yaşanması muhtemeldr. Aşağıda sayacağımız sebeplerden her biri kepçe kulak yapısının nedenlerindendir…

  • Kulağın arkasındaki kemik ve kulak kepçesi arasındaki mesafenin büyümesi,
  • Kulaktaki kıkırdakların yapısal olarak gevşek durması,
  • Üst kulakta olması gereken gerekli kıvrımların mevcut olmaması,
  • Kulakların kepçe kısmının dümdüz bir görünüme sahip olması.

KEPÇE KULAK AMELİYATINDAKİ SÜREÇ

Günümüzde uzman doktorlar tarafından kolay bir şeklde gerçekleştirilen kepçe kulak ameliyatı , tehlike arz etmeyen bir operasyondur. Uzman bir plastik cerrah tarafından yapılması gereken ameliyatta; kişinin yaşı, cinsiyeti, genel sağlık durumu değerlendirilerek genel ya da lokal anestezi uygulanır. Kulaktaki kepçelik seviyesine göre ameliyat ortalama bir buçuk saat kadar sürebilmektedir. Bireyler, işlem sonrası hastaneden evlerine taburcu olabilir. Operasyon esnasında kulak kıkırdaklarına istenilen şekil verilir. On beş gün kadar takılacak özel bantlar ameliyat sonrası için bilmeniz gereken hususlardan bir tanesidir. İşlem için açılan kesiler de kulak arkasından açılır ve hiçbir iz kalmaz. Günlük yaşamına bir iki hafta kadar kısa sürede dönen kişiler, ilk iki gün sonrasında duş alabilirler. İyileşme sürecinde kulaklarını dışarıdan gelebilecek dış etmenlere karşı koruyabilen kişiler sonrasında hayatlarına arzu ettikleri kulaklar ile devam ederler.