Kıl dönmesi problemine dikkat!

 

Halk arasında sıklıkla söylenen ve kıl dönmesi olarak adlandırılan, pilonidal sinüs erken müdahale edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Orta yaş erkeklerde daha sık görülen bu sağlık sorunu, başlarda dikkat çekici olmasa da, zaman içinde yaşam kalitesinde ciddi düşüşlere neden olabilir. Belirtilerinin başında kuyruk sokumu ağrısı, şişlik, kızarıklık ve ısı yükselmesi görülmektedir.

İlerleyen aşamalarda ağrılar dayanılmaz bir hal alır. İlerleyen iltihap kıl köklerine ve yağ bezelerine kadar ulaşabilir. Ayrıca kanda toplanan iltihap karaciğer sorunlarına da neden olabilmektedir. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi bu rahatsızlıkta da oldukça önemlidir. Yapılacak olan tetkikler sonucunda doktor, tedavi yöntemini seçerek hemen işleme başlar. Kısa süre sonra her şey eski haline gelecektir.

Hareketsiz yaşam tarzı, çok ayakta durmak ya da oturmak, dar ve sıkı kıyafet tercihi, naylon iç çamaşır kullanımı, kıl dönmesi sorununu tetikleyen dış faktörler içinde sayılabilir. Ancak bu sorunun daha çok genetik olduğu bilinmektedir. Çok kıllı insanlarda görülme oranı daha yüksektir. Bu nedenle risk faktöründe olan kişilerin sayılan unsurlara dikkat ederek yaşam tarzlarını düzenlemeleri önerilebilir.

Birçok insanın merak ettiği kıl dönmesi neden olur ve nasıl tedavi edilir sorusunu bu makalemizde nispeten yanıtlamış oluyoruz. Ayrıca doktorlarımız tedavi yöntemleri hakkında sizlere bazı bilgiler aktarmaktadırlar. Operasyon olmaktan çekinen ya da istemeyen hastalar için bugün ameliyatsız tedavi yöntemleri de mevcuttur. Ancak doğal yöntemler ve kremler bu sorunu çözmeye yardımcı olmayacaktır.

Uzman doktorlar konu ile alakalı olan genel gelişmeleri her zaman takip ederek, hastalarına daha konforlu bir tedavi sunmaya çalışmaktadırlar. Gelişen tıbbi yöntemler hakkında bilgi aldığımız Op. Dr. Altan Karan ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi konusunda başarılı sonuçlar aldığının altını çiziyor.

Özellikle lazer ve diğer bazı yöntemler, hastalarının hızlı bir iyileşme sürecini yaşamaları için önemli bir etmen olmuş. Bu şekilde hasta günlük hayatına daha hızlı şekilde dönebilmekte. Lokal olarak yapılan uygulamalar sayesinde, stresten uzak ve ağrısız kıl dönmesi tedavisi artık mümkün. Bu olayın tekrarı ise hastanın kendini koruma süreci ile de alakalıdır.

Uzman doktorumuz, hastaların kendilerine geldiğinde genellikle kıl dönmesi evresinin ilerlemiş olduğunu gözlemlediğini belirtiyor. Bunda ki en büyük etmen; ihmal! Oysa ki rahatsızlığın başlangıcında gelindiğinde daha hızlı ve kesin çözümler üretilebiliyor. İlerleyen aşamada genel cerrahi uzmanı yardımı almak gerekebiliyor. Ancak bu illa ki ameliyat olacak anlamına gelmemeli. Lazer ya da diğer bazı yöntemleri uygulayan doktorlar, hastaların tercihine ve bütçelerine göre en uygun tedavi şeklini belirliyorlar.

Tüm süreçleri hasta ile birlikte yürüten uzman hekim, sonrasında da hastayı neler yapıp yapmaması gerektiğinde uyarmakta. Bu şekilde hastanın nispeten kendini koruması mümkün olmaktadır. Zaman içinde tekrarlayabilen bu rahatsızlığın genetik faktörünün yüksek olduğunun altı ise hekimler tarafından çiziliyor.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00

Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45