Rahim Cevadbeyli Şerefimizdir

AKP tarafından gözaltına alınan ve iade edilmek istenen, İran’da mollalar tarafından idam cezası verilen Tebrizli Türk Rahim Cevadbeyli’yi  bayramın ikinci gününde İyi parti heyeti olarak Van’a giderek tutulduğu göçmen kampında ziyaret ettik

2 Ağustos’ta Ankara’da gözaltına alındıktan sonra Van’da BM’ye ait bir mülteci kampında bekletilen ve İYİ parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açıklamasıyla gündeme bomba gibi düşen Türkçü yazar Rahim Cevadbeyli’yi AİHM kararı ve BM mülteciler yasasına karşın sessizce İran’a vermek isteyen hükümet, skandalın ortaya çıkması ve avukatların müdahalesiyle teslimi 14 Eylül’e kadar erteledi.

Sayın genel başkanımız Meral Akşener’in selam ve sevgilerini kendisine ileterek bayramını kutladık. 4 yıldır Türkiye’de bulunan ve kitap yazmaktan başka hiçbir suçu olmamasına karşın Türk milliyetçisi  olduğu için İran’da Türk düşmanı molla rejimi tarafından idama mahkum edilmesini esefle kınıyoruz. Burada Türkiye cumhuriyetini yönetenlerin bu iade işlemini AİHM karına aykırı olarak ve BM mülteciler Yüksek Komiserliğinin somut olarak karşı çıkmasına karşın gizlice geri göndermeye çalışmaları Türk milleti adına utanç verici bir uygulamadır kabul edilemez.

Rahim Cavadbeyli’nin iade edilmesine Türk milliyetçileri olarak izin vermeyeceğiz. İYİ parti olarak onun sonuna kadar arkasında ve gaflet içindeki hükümetin takipçisi olacağız. 1945 yılında yaşanan ve Türkiye’ye sığınan  144 Sovyetler birliği vatandaşı Azerbaycan Türk’ü geri verilmiş ve içeri girdikleri anda kurşuna dizilmişlerdi. Ne tuhaftır ki AKP hükümeti cumhuriyeti kuranları kendilerince  dönemdeki şartlrı göz önüne almadan aşağılamak için Boraltan Köprüsü’nü bir dizi film yapmak için iki yıldır hazırlık yaparken, şimdi yine Türk düşmanlı yaparak idam edilmesi için bir ydını İran’a gizlice geri vermenin peşinde.

Her icraatı ile Türk düşmanlığını açıkça yapan, PKK ile masaya oturan, görüşen ve bakanlarını bebek katilinin ayağına gönderen AKP sayesinde herkesten fazla Türk düşmanı bir hükumet ile karşı karşıyayız  Suriye’den, Irak’tan, Balkanlar’dan, Afganistan’dan Çin-Uygur’dan vatanımıza sığınanlar ya engelleniyor ya da geri iade ediliyor. Milyonlarca Arap ellerini kollarını sallaya sallaya Türkiye’de cirit atar, onlara maaş ve vatandaşlık verilir. Ama sınırımız bir Türk sığınmak için geldiğinde gariplerden pasaport sorulur. AKP hükümeti Türk tarihinin yüz karasıdır. Unutumuyoruz…Şehit edilen Çeçen lider Aslan Mashadov’un eşi ve kızı da Türkiye’ye sığınmak istemişti. AKP hükümeti Rusya korkusundan Türk tarihinde görülmemiş bir biçimde iki kadının bile sığınmasına izin vermemişti. Türk milleti olarak Türk diyemeyenlerin bu korkaklığını ve düşmanlığını kabul etmiyoruz.  Türk düşmanı, PKK besleyicisi mollalara verilecek bir Türk’ümüz yoktur. Rahim Cevadeyli onurumuzdur, şerefimizdir.

Rahim Cavadbeyli kimdir?

Rahim Cavadbeyli Tebrizli bir hukukçu ve aydındır. İran rejimi, Türk kimliğinde direniyor diye onu baskı altına aldı. Boyun eğmeyince idam cezasına çarptırdı. Cavadbeyli yurdunu ve ailesini terkedip Türkiye’ye sığındı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Ofisi’nin verdiği belgede, “… özellikle, yaşamına veya özgürlüğüne yönelik bir tehdit ile karşı karşıya kalacağı bir ülkeye zorla geri gönderilmeye karşı korunmalıdır” uyarısı olan bir MÜLTECİDİR. Bu hukukî duruma rağmen Cavadbeyli 2 Ağustos 2018 günü gözaltına alındı ve İran’a iade edilmek üzere Van’daki sığınmacılar kampına gönderildi. Şu an hâlâ orada, hakkında verilecek kararı bekliyor. Mülteciler hukuku çiğnenirse, idam cezasına çarptırıldığı İran’a iade edilecek. Gelin, hep birlikte bu yanlışa dur diyelim. Türk milleti olarak başka bir “Boraltan Köprüsü” ayıbı ile yüzleşmek zorunda kalmamamız için bu mektuba binlerce imza atalım.