Seçmeni arayıp, olmayan “ittifak” sorusu ile provokasyon yapıyorlar

Yerel seçimlere sayılı günler kala, kendilerini bir anket şirketinin çalışanı olarak tanıtan kişilerce aranan yüzlerce vatandaşa, “HDP-CHP-İYİ Parti ittifakına oy vermeyi düşünüyor musunuz?” sorusu yöneltildi.

31 Mart yerel seçimleri öncesi, manipülasyon yapmak isteyenler anket bahanesiyle seçmenleri arayıp, olmayan ittifakla ilgili soru yöneltiyor. Kendilerini bir anket şirketi çalışanı olarak tanıtan provokatörler, sadece “HDP-CHP-İYİ Parti ittifakına oy vermeyi düşünüyor musunuz?” sorusunu yöneltiyor. Gelen tepkiler üzerine ise telefonu vatandaşın yüzüne kapatıyor.

Olayın sosyal medya üzerinden duyulması üzerine İYİ Parti harekete geçerek suç duyurusunda bulundu ve konuyla ilgili bir basın açıklaması yayımladı.

İYİ PARTİ’DEN SUÇ DUYURUSU

İYİ Parti söz konusu anket tuzağıyla ilgili suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.

İYİ Parti’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Son günlerde İYİ Parti Genel Merkezine ve teşkilatlarımıza, farklı numaralarla kayıtlı “sözde” araştırma şirketlerinden gelen telefonlarla ilgili çok sayıda ihbar gelmiştir. Araştırma şirketinden aradıklarını söyleyen şahıslar, ulaştıkları vatandaşlara; “HDP-İYİ PARTİ-CHP İttifakına oy vermeyi düşünüyor musunuz?” şeklinde bir soru yöneltmektedir. Kendilerine böyle bir ittifak olmadığını ifade eden vatandaşlara, “Var ki soruyoruz.

Sosyal medyada, gazetelerde, televizyonlarda her yerde görebilirsiniz” şeklinde yanıt verilmiştir. Söz konusu numaralar geri aradığında sesli yanıt sistemiyle karşılaşılmakta ve yetkili kişilere hiçbir suretle ulaşılamamaktadır. Balıkesir ve Mersin başta olmak üzere, İYİ Parti’nin iddialı olduğu illerimizde yoğunlukla yaşanan bu husus, ülkemizde siyasi rekabetin geldiği seviyeyi bir kez daha gözler önüne sermektedir.

31 Mart’ta gerçekleşecek Mahalli İdareler Seçimlerinde, İYİ Parti’nin CHP ile tamamen şeffaf ve kamuoyuna açık bir şekilde gerçekleştirdiği güç birliği herkesçe malumdur. Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünü düşünerek, örneğin Iğdır ve Ahlat’ta aday göstermemek suretiyle İYİ Parti’nin ortaya koyduğu siyasi tavır ve duruş da ortadadır.

CEVAP VATANDAŞLARA BIRAKILDI

Söz konusu telefon görüşmeleriyle yapılmaya çalışılan algı operasyonuna, İYİ Parti’nin vatan ve millet söz konusu olduğunda ne kadar fedakâr ve duyarlı davranabildiğini bilen bütün vatandaşlarımız gerekli cevabı en güzel şekilde vermektedir.

Bu telefon görüşmelerinin kayıtları ve arayan numaralar İYİ Parti Seçim İşleri, Hukuk ve İnsan Hakları Başkanlığınca yakinen takip edilmekte ve gerekli yasal işlemler ivedilikle yapılmaktadır. En son Adana’dan “0322 2770119” numaralı telefondan gelen arama için, ses kaydı ile birlikte Cumhuriyet Başsavcılığına başkanlığımızca suç duyurusunda bulunulmuştur.

“ÇİRKİN VE SEVİYESİZ SİYASİ PROPAGANDAYI ŞİDDETLE KINIYORUZ”

Türkiye’de siyasi rekabetin de İYİ olacağı günler, İYİ Parti’nin iktidarında söz konusu olacaktır. Bu inançla, söz konusu telefonlarla vatandaşlarımızda yanlış algı yaratmak suretiyle yürütülen çirkin ve seviyesiz siyasi propagandayı şiddetle kınıyoruz. Kastedilmek istenen ittifak ya da işbirliğinin birlikte oturulan Oslo masalarında, eşlik edilen “megri megri” türkülerinde, lahmacun ikramlarıyla izin verilen geçit törenlerinde aranması gerektiğini bir kez daha vurgulayarak, konuyu değerlendirme hususunu kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz.”