Siyasette bugün

-Mehmet Özhaseki: “Ben Gökçek kadar gündemi takip etmiyorum”

AKP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki, katıldığı canlı yayında Melih Gökçek’e ilişkin bir soruya da cevap verdi. Melih Gökçek’e ilişkin bir soruya da cevap veren Özhaseki, “O biraz daha gündemi yakından takip edip siyasetin içinde. Ben ise asla onu yapmıyorum. Elbette benim de siyasetle ilgili görüşlerim ve fikirlerim var. Ancak belediye başkanının bunları söylemesi doğru değil diye düşünüyorum. Bunun için ne tweet atıyorum ne de bir başkasına cevap vermeye çalışıyorum” ifadelerini kullandı.

-Yavaş: “Ben anketi sokakta görüyorum”

Anketlere ilişkin de değerlendirmede bulunan Yavaş, “Ben anket yaptırmadım açıkçası. Ben anketi sokakta görüyorum” şeklinde konuştu.Yavaş’ın açıklamaları şöyle:”Ben anket yaptırmadım açıkçası. Ben anketi sokakta görüyorum. Doğrusunu söyleyeyim. Çünkü vatandaşın karşısına gittiğim zaman, vatandaşta şöyle bir intiba var. “Geçen dönemden kalma sanki emareti geri verelim. Geçen dönem Mansur Yavaş’a bir haksızlık kaldı” gibi düşünüyorlar. Bunu da toplumun her kesiminde, hem ekonomik açıdan hem de semtlere yaydığınız zaman, ilçelere yaydığınız zaman buralarda açık açık görüyorum.

-Andımız’a AKP, MHP ve HDP engeli

İYİ Parti’nin Danıştay’ın Andımız kararını uygulamayan Milli Eğitim Bakanlığı’na ilişkin verdiği araştırma önergesi AKP, MHP ve HDP oylarıyla reddedildi.Danıştay’ın Andımız kararına rağmen Milli Eğitim Bakanlığınca kararın uygulanmamasına ilişkin İYİ Parti tarafından Meclis’e verilen araştırma önergesi AKP, MHP ve HDP engeline takıldı.İYİ Parti’nin Meclis Başkanlığına sunduğu araştırma önergesinde Danıştay’ın kararına ilişkin itirazda bulunan Bakanlığın 30 gün içerisinde kararın uygulanmasına ilişkin Valiliklere yazı göndermesi gerektiğini altını çizildiği gerekçe gösterilirken, “görevin kötüye kullanıldığı” ve “suç ilendiği” vurgulandı.

-MHP’den“Sarayın bekçisi” sözüne yanıt

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, MHP Genel Başkanı Bahçeli’ye yönelik söylediği “Sarayın bekçisi” sözüne MHP’den yanıt geldi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın, suçlayarak “Tam da Kılıçdaroğlu’nu resmeden bir gaf olmuştur” dedi.MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye “Sarayın bekçisi” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yanıt MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’dan geldi. Yalçın, Kılıçdaroğlu’nu “Bekçileri aşağılamak ve küçümsemekle suçlayarak “Tam da Kılıçdaroğlu’nu resmeden bir gaf olmuştur” dedi.

-İYİ Parti’den “İYİ belediyecilik” kitabı

İYİ Parti, İYİ Belediyecilik Vizyon Kitabı ile “31 Mart’ta yapılacak yerel seçime yönelik hedef ve ilkeler” açıklandı.Kitabın önsözünü kaleme alan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “İYİ Belediyecilik şehirleri insanı merkeze alarak yönetecek. Rantın değil, hemşehrimizin rahatının peşinde olacağız” dedi.

-“Küskünler Abdullah Gül’ün safına mı geçiyor?”

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yeni parti kuracağı ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Oluşum için yerel seçim sonuçları beklenirken, seçimde beklenen sonuçları alamaması durumunda AKP içindeki küskünlerin harekete geçmesi bekleniyor. Son dönemde kulisleri hareketlendiren 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yeni parti kuracağı iddiaları ile ilgili yeni bir gelişme yaşanıyor. Yeni oluşum için yerel seçim sonuçları beklenirken, seçimde beklenen sonuçların alınamaması durumunda AKP içindeki küskünlerin yeni parti etrafında toplanması bekleniyor.

-Ankara ve İstanbul’da kim önde?

Yerel seçimler öncesi yapılan son anketlerde Ankara’da Mansur Yavaş önde görülürken, İstanbul’da ise Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki fark 3 puana kadar indi. 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler yaklaşırken ve birçok ilde adaylar netlik kazanırken, araştırma şirketlerinin son yaptıkları araştırma sonuçları açıklanmaya başlandı. Seçimin en çok merak edilen illerinden olan İstanbul’da, AKP adayı Binali Yıldırım ile CHP adayı Ekrem İmamoğlu arasındaki farkın giderek kapandığı belirtiliyor. Tele1’de moderatörlüğünü bağımsız gazetecilerin yaptığı “Türkiye’nin Seçimi” programında Hilmi Hacaloğlu’nun konuğu olan Konsensus Araştırma Genel Müdürü Murat Sarı, yaptıkları son araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

-Kartal’da yıkılan binadan sonra Meclis’e teklif geldi

İYİ Parti, Kartal’da yıkılan binadan sonra bina ruhsatlarına onay verenlere ilişkin yeni düzenleme istedi. Konuyu Meclis’e taşıyan Antalya milletvekili Feridun Bahşi “bina kimlik kartı” teklifi getirdi. İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, binaların, kim tarafından hangi tarihte yapıldığı, taşıdığı teknik şartlar, kullanılan malzemeler, denetleyenler, onay ve ruhsat verenlerin bilgilerinin yer aldığı bir kimlik kartı verilmesi için Kanun teklifi verdiklerini twitter hesabından  duyurdu.

-Özhaseki’den Erdoğan’ın için “Sade, müütevazi” açıklaması

AKP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan için “İsrafı hiç sevmeyen bir Cumhurbaşkanımız var” sözleri, Saray’da yapılan harcamaları ve “İtibardan tasarruf olmaz” açıklamalarını hatırlattı.AKP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki, seçim çalışmaları kapsamında Çubuk’ta muhtarlar, STK temsilcileri ve partisinin ilçe teşkilatı ile bir araya geldi. Konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a değinen Özhaeki, “Ben sarıya boyanmış bile görmedim, bırakın altın klozeti. Her gün oralardayız zaten. Sade, mütevazı. İsrafı hiç sevmeyen bir Cumhurbaşkanımız var.” dedi.

-CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi istifa etti

CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi istifa ettiğini duyurdu.CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, partideki görevinden istifa etti! Akif Hamzaçebi’nin açıklaması şöyle:“12 Şubat 2018 tarihinden bu yana onurla yürüttüğüm CHP Genel Sekreterliği görevinden ayrılmış bulunuyorum. Bundan sonraki süreçte de CHP olarak Türkiye’yi aydınlık bir geleceğe taşıma mücadelemizi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz.”

-BMC’den Erdoğan’a hediye otobüs

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BMC firması tarafından hediye edilen lüks otobüsü inceledi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BMC firması tarafından Cumhurbaşkanlığına hediye edilen aracı inceledi.Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne getirilen ve üzerinde Cumhurbaşkanlığı forsu bulunan otobüsün özellikleri hakkında BMC Yönetim Kurulu Üyeleri Talip Öztürk ve Taha Yasin Öztürk’ten bilgi aldı.