Yandaş medya şimdi de Ömer Seyfettin’i hedef aldı!

Hükümete yakın Akit gazetesi, Türk edebiyatının önde gelen hikayecilerinden Ömer Seyfettin'i hedef aldı.

Faruk Arslan imzalı haberde,”Bu kitabın yeri kütüphane değil”denilerek Ömer Seyfettin’in “Bomba” adlı kitabında “müstehcen” ifadelere yer verildiği belirtildi.

Haberde, kitapta; çocukların zihin dünyasının altüst edildiği ve alkol güzellemelerinin yapıldığı ileri sürülürken, kitabın içinden de alıntılar yapıldı.

“İmamlar hakkında ‘zinacı’ algısı…”

Türk edebiyatının bir diğer yazarı Refik Halit Karay’ı da eleştiren Akit, Karay için ise,”MEB’in belirlediği ‘100 Temel Eser’ arasında bulunan ve okullarda sınav konusu yapılan Refik Halid Karay’ın Memleket Hikayeleri kitabında birçok müstehcen ifadenin yer aldığı, hoca karakterlerinin sahtekar bir dolandırıcı olarak yansıtıldığı, imamlar hakkında ‘zinacı’ algısının oluşturulduğu saptanmıştı”ifadelerine yer verdi.

Haberde yer alan ifadelerin bazısı şu şekilde:

“Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu kararıyla 36 yıldır ilkokul öğrencileri için tavsiye kitap olarak sunulan, ilköğretim kütüphanelerinde başucunda tutulan Ömer Seyfettin’in ‘Bomba’ adlı kitabında çocukların zihin dünyasını altüst edecek müstehcen ifadelerin yer aldığı belirlendi.

Çocukların zihin dünyasını altüst edecek ifadelerle bezeli kitaplar okul kütüphanelerine kadar girmiş durumda. MEB’in ilkokul öğrencileri için tavsiye kitap olarak belirlediği, ilköğretim kütüphanelerinde tutulan Ömer Seyfettin’in ‘Bomba’ adlı kitabının hemen her sayfasının müstehcen ifadelerle bezeli olduğu belirlendi. Alkol güzellemelerinin de yapıldığı kitapta yer alan cümleler, alıntı yaparken dahi hicap duyduğumuz türden…

Müstehcen diyaloglarla bezeli kitapta esir düşen bir kadının kocasıyla yaşadığı olaylar üzerinden ahlaksız söylemlere yer veriliyor ve alkol güzellemeleri yapılıyor.”