Yazar Kabaklı mezarı başında anıldı

Türk Edebiyatı Vakfı’nın kurucusu, gazeteci, yazar Ahmet Kabaklı, ölümünün 18. yılında Eyüp mezarlığındaki kabri başında dualarla anıldı.

Türk Edebiyatı Vakfı’nın kurucusu, gazeteci, yazar Ahmet Kabaklı, ölümünün 18. yılında Eyüp mezarlığındaki kabri başında dualarla anıldı.

“Tarafsızlığı Hoca’dan öğrenmeleri lazım”

‘Şeyhül Muharririn’ unvanını taşıyan Ahmet Kabaklı’nın yeğeni Esat Kabaklı, yaptığı açıklamada, anma törenine katılım gösteren herkese teşekkürlerini ifade etti. Esat Kabaklı, Ahmet Kabaklı’nın ilim, edebiyat ve fikir dünyasında yeri doldurulamayacak bir insan olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Gerçekten yokluğu çok belli. Onun gibi insanlara bu çağda çok ihtiyacımız var. Allah, hocamız gibi insanları bu memlekette çoğaltsın ki bize faydaları olsun. Allah’ım konuşulamayanları konuşan, yazılamayacakları yazan, kalemine güçlü insanları bu millete bağışlasın, sayıları çoğalsın.” Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları’ndan çıkan “Kabaklı Hoca” adlı bir kitap kaleme alan yazar İsa Kocakaplan da, “Yani siyasal, ekonomik, kültür ve eğitim durumlarında bir gazetecinin milletin yanında nasıl durduğunu, tarafsızlığı Hoca’dan öğrenmeleri lazım. Hoca gibi kalemlerin inşallah ardı kesilmesin, yeni kalemler ortaya çıksın” dedi.

Ahmet Kabaklı ayrıca, Türk Edebiyatı Vakfı’nda düzenlenen bir panelle ele alınacak. Yönetimini Serhat Kabaklı’nın üstleneceği panelde, Esat Kabaklı, Dr. Erol Ülgen, Prof. Dr. Mehdi Ergüzel ve İsa Kocakaplan konuşmacı olarak yer aldı.

Kabaklı’nın bazı eserleri: ‘Kültür Emperyalizmi’, ‘Müslüman Türkiye’, ‘Mabet ve Millet’, ‘Mehmet Akif’, ‘Yunus Emre’, ‘Mevlana’, ‘Temellerin Duruşması’, ‘Güneydoğu Yakından’, ‘Şiir İncelemeleri’, ‘Divan Edebiyatı’, ‘Aşık Edebiyatı’, ‘Tasavvuf’, ‘Tarikat’, ’Edebiyat’, ‘İslamla Kaynaşmış Türk Edebiyatı’ ile ‘Fatih ve İstanbul’.