AKP’li aday: “Suriyeliler İstanbul’a gelmemeliydi”

AK Parti Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Deniz Köken, göçten kentleşme ve kültüre pek çok sorununa eğileceklerine işaret ederek “Suriyeliler İstanbul’a hiç getirilmemeliydi, İstanbul’un nüfusu kendine yetiyor. Fakat Anadolu’ya dağıtılabilirdi” dedi.

AK Parti Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Deniz Köken, İstanbul Eyüp’ün göçten kentleşmeye pek çok sorununa eğileceklerini söyledi.

İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde gazetecilerle bir araya gelen Köken “Yaşanabilir şehrin maddeleri aslında bellidir. Bizim sürdürülebilir çevre, eğitim, ulaşım için yol gösteriyor olmamız lazım. Bunun için de önce şehrin röntgenini çekerek bu şehir ne ile kalkınır, nüfusu azalır mı artar mı ya da artmalı mı azalmalı mı, ona karar verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Şehirler, insan vücudu gibidir. Nasıl ki insan hasta olduğunda doktora gider, şehir hasta olduğunda ise belediyeye gelir. O yüzden bizim ‘şehir doktorluğunu’ iyi yapmamız gerek. Yoksa teşhis konulamadığında durumu kötüye giden hastalar gibi şehir de yaşanmaz hale gelir” dedi.

‘SURİYELİLERİN İSTANBUL’A GELMESİ ENGELLENMELİYDİ’

2014 yılında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olarak görev yapmış olan Köken, Eyüpsultan ilçesine Suriyeli mültecilerin gelmesiyle ilgili soruya, “Halk tarafından çok şikayet var. Gaziantep’te bu denli bir şikayet yok. Bu sorunu, Gaziantep’te okulları karma yaparak ve ciddi bir altyapı oluşturarak çözdük. Suriyelilerin suç oranı Gaziantep’te yüzde 0.1 civarında. Biz müthiş bir müdahalede bulunduk. Hem okulları karma yaptık hem de Suriyelileri 70 küsur mahalleye dağıttık. Böylece komşuluk ilişkileri gelişti. Türkçe öğrenmeleri için de yaygın kampanya gerçekleştirdik. İstihdam sağlandıkça da sorunlar azaldı. Başka ülkeden Almanya’ya giden herkese uyum dersi veriliyor. Bu uyumu, entegrasyonu sağlamak önemli. Bence (Suriyelileri) İstanbul’a hiç getirmemiz lazımdı. Suriyelilerin en son İstanbul’a gelmesi lazımdı. Buna izin verilmemeliydi. Gaziantep’te 500 binin üzerindeki nüfusa yasak getirdik. Onların bütün sağlık tesislerinden yararlanmalarını yasakladık. ‘Adıyaman’da doktora gideceksin” dedik. Aslında formülleri var ama bizim refleksimiz gecikti” dedi.