Bu Suriyeliler gitmez! “7500 şirket”

İstanbul'da İstanbul Politikalar Merkezi (İPM), Sabancı Üniversitesi, Stiftung Mercator Girişimi tarafından "Türkiye'deki Suriyeliler" paneli düzenlendi. Panelde konuşan İNGEV Başkanı Çakır, Suriyelilerin 7500 civarı şirket kurduğunu ifade etti. Çakır, bunun Türk ekonomisi için önemli olduğu ve Suriyelilerin girişimciliklerinin desteklenmesi gerektiği açıklamalarında bulundu.

İstanbul Politikalar Merkezi (İPM), Sabancı Üniversitesi, Stiftung Mercator Girişimi tarafından ortaklaşa düzenlenen “Türkiye’deki Suriyeliler” panelinde, Suriyeli göçmenlerin mevcut durumu ve Türkiye’ye ilk girişlerinden bu yana uygulanan politikalar tartışıldı.

VOA Türkçe’ye konuşan Sabancı Üniversitesi Akademik İşler Koordinatörü Doç. Dr. Senem Aydın Düzgit, Suriyeli sığınmacılar meselesi için birçok proje geliştirdiklerini ve meseleyi farklı yönleriyle ele aldıklarını ifade etti.

Suriyeliler 7500 şirket kurdu

İnsanı Gelişme Vakfı (İNGEV) Başkanı Vural Çakır, Türkiye’de son yıllarda kurulan şirketlerin çoğunun Suriyeliler tarafından kurulduğunu, resmi olarak Suriyelilerin çoğunluk ortaklığının bulunduğu 7500 adet küçük ve orta ölçekli şirketin faaliyete geçtiğini ifade etti. Çakır, “Suriyelilerin statülerinin geliştirilmesi, daha fazla finansal sisteme entegre edilmeleri, çalışma izinleri konusunda daha fazla desteklenmeleri, Türk iş kültürüne adapte olmaları çok önemli” açıklamalarında bulundu.