Cahit Armağan Dilek, Senatör Graham’ın açıklamalarını değerlendirdi

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Cahit Armağan Dilek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla kısa süre önce Türkiye'ye gelen ABD'li senatör Graham'ın açıklamalarını değerlendirdi.

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Cahit Armağan Dilek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla kısa süre önce Türkiye’ye gelen ABD’li senatör Graham’ın açıklamalarını değerlendirdi.

Erdoğan ve Akar’la görüşmeler gerçekleştiren Graham, “YPG, PKK’nın politik koludur” açıklamasıyla gündeme oturmuştu.

Dilek’in açıklaması şöyle:

“Bize gaz veriyor. Bizim dediklerimizi bize satıyor. YPG’nin hem PKK ile bağı var diyor hem de IŞİD’e karşı savaştıkları için onları da korumalıyız diyor. YPG’nin tasfiyesi yok. Belli ki TSK ile YPG arasına dar bir şeritte başka unsurlar yerleşecek. Türkiye ile YPG’yi müzakere ettirecekler.

Menbic yol haritası uygulanırsa Fırat doğusunda da tampon bölge olur diyor. Menbic’te ne oldu? Sıfır. Sınırından giremedik. Oyalama devam ediyor. Demek ki Fırat doğusunda biz sınırı geçemeyeceğiz. Bizim dediğimizi yani YPG’nin PKK ile bağı ver diyerek bizimkileri ikna etmişler.

Graham, YPG ile PKK arasinda bağ var diyor ama YPG, PKK’nın politik kolu diyor. Ve bu sözü iyi bir şeymiş gibi medyada parlatılıyor. Terörist demiyor politik kolu diyor.

Uyumayın. Uç maymunu oynamayın.”