CHP’li vekilden tanzim satışta “bedava” iddiası

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, katıldığı radyo programında tanzim satış noktalarını değerlendirdi ve üreticinin sorunlarını anlattı.

Kendisi de çiftçi olan Özer, Antalya’nın Kumluca ilçesinde tarım yaptığını belirterek sözlerine başlarken, bu kışın çok sert geçmesinin de fiyatlara yansıdığını ifade etti.

Üreticinin maliyetinde yüzde 100 artış var

“İlk kez bu yıl kış sert geçti. Bir dönüm biber serasına üretici kış döneminde 15 günde bir girer ve 100 kilo biber toplar. Pazarda talep çok, üretim de az olunca fiyat yüksek olur. Az üretimden üretici 10-20’ye de satsa para kazanamaz. Ama kısa süre içinde hava düzelecek 100 kilo yerine 1 ton ürün alınacak. Fiyat düşecek” diyen Özer, üreticinin maliyetlerinde de yüzde 100 civarında artış olduğunu kaydetti.

Üretici çok kazanmanın peşinde değil

“Devlet tüketiciye ucuz sebze yedirmek istiyorsa tanzim satışı 81 ile yaysın” çağrısını yapan Özer, “Gübre, mazot fiyatlarını düşürsünler. Üretici maliyetlerini aşağı çekelim Türkiye ucuz yesin. Zaten üretici çok para kazanmanın peşinde değil. Öyle büyük paralar da kazanmıyoruz” ifadelerini kullandı.

Komisyoncu olmazsa olmaz

Aracılığın kaldırılmasının da fiyatların düşmesinde etkili olmayacağına değinen Özer, “Benim malımı pazarlayan komisyoncular var. Parama garantör oluyor. Yaz günlerinde sera olmadığında para olmazsa para veriyor. Komisyoncu olmadan olmaz” derken, devletin bir planlama yapması gerekliliğine vurgu yaptı.

Bedava alım iddiası

CHP’li Özer, tanzim satış noktalarında belediyeler için alım yapan tarım kredi kooperatiflerinin baskıyla ürün aldığına, hatta bazı yerlerde bağış toplar gibi bedava sebze alımı yaptıklarına yönelik iddiaların olduğunu dile getirdi.