Doğu Türkistan’da her şey güllük gülistanlık

Bir etkinlik kapsamında Çin'e giden ATV muhabiri Erdal Kuruçay, Doğu Türkistan'a dair önyargılarının kırıldığını ifade etti. Kuruçay'a Doğu Türkistanlı aktivist Erkin'den de tepki geldi.

Ekonomide göstergelerin dibe vurması üzerine havuz medyası Çin devlet televizyonunu aratmayacak bir habere imza attı. “7. İpek Yolu’nda Çin” adı verilen etkinlik kapsamında çeşitli ülkelerden gazetecileri ağırlayan Çin, ‘yeniden eğitim merkezi’ adı verilen ve Doğu Türkistan’daki Türkleri asimile etmek için kurulan bir merkezi tanıttı.

Etkinliğe katılım sağlayan ATV muhabiri Erdal Kuruçay’ın ise aktardıkları şaşkınlık yarattı. Kuruçay, “Ama gittiğimizde o önyargıların yıkıldığını gördük, çünkü biz Batı medyasını okuyoruz, Batı medyasına göre hareket edip pozisyon alıyoruz. Ne kadar hata yaptığımızı gördük. Gerçekten suça meyil etmiş, suça bulaşmış iki kesim var orada. Orada bir terapi merkezini gördük. Kusuru insan yapar, sonra farkına varmak da hatadan dönmek de yine insana erdem yapan bir durumdur. Aldıkları eğitimler hem sanatsal faaliyetler hem de eğitim alanındaki birçok şey. Aynı zamanda da katma değere fayda sağlamak” dedi.

O AKTİVİST TEPKİ GÖSTERDİ

Doğu Türkistan’daki katliama dikkat çekmek için İstanbul’dan Ankara’ya bir yürüyüş gerçekleştiren Doğu Türkistanlı aktivist Erşidin Erkin, “ATV muhabiri arkadaşımız Doğu Türkistan’a gitmesine gitmiş ama Doğu Türkistan’da yaşanan gerçekleri görmemiş. Doğu Türkistan’da gerçekler gizleniyor. Şu an 3 milyon 5 milyon insan hapishanede yatıyor” diyerek tepki gösterdi.