Ekonomide bugün

-Sömestir tatiline yarım milyar lira harcandı

Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Polatoğlu, sömestir tatilinde yaklaşık 120 bin kişinin yurt içinde 35 bin kişinin ise yurt dışında tatil yaptığını belirterek, yaklaşık 500 milyon liranın harcandığını söyledi. Bu yıl 50 milyon turist ağırlama hedefi koyan turizmciler, sömestir tatiliyle nefes aldı. Okulların tatil olmasıyla binlerce aile tatile çıktı.

-Kanal İstanbul’da sona yaklaşıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Kanal İstanbul’un etüt proje işlerini tamamladıklarını belirterek, “ÇED Raporu’nun onaylanmasını bekliyoruz. Çevre Düzeni Planı’nın onaylanmasını müteakip ihale ilanına çıkacağız.” dedi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Bilgi Teknolojileri Kurumunda (BTK), Bakanlığın “2018 yılı değerlendirmesi ve 2019 yılı hedefleri”ne ilişkin düzenlenen basın toplantısına katıldı. Kanal İstanbul’un etüt proje işlerini tamamladıklarını bildiren Turhan, “Kanal İstanbul ile Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin hükümlerini açık ve örtülü bir şekilde ihlal etmeden, İstanbul Boğazı deniz ulaştırmasına açık tutularak alternatif ve ikinci bir kapı ve su yolu açılmış olacak. ÇED Raporu’nun onaylanmasını bekliyoruz. Çevre Düzeni Planı’nın onaylanmasını müteakip ihale ilanına çıkacağız.” diye konuştu.

-Büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısında artış

Büyükbaş hayvan sayısı, 2018’de bir önceki yıla göre yüzde 6,9 artışla 17,2 milyon, küçükbaş hayvan sayısı da yüzde 4,1 yükselerek 46,1 milyon oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılına ilişkin hayvansal üretim istatistiklerini açıkladı. Buna göre, büyükbaş hayvan sayısı 2018’de bir önceki yıla göre yüze 6,9 artarak 17 milyon 221 bin olarak gerçekleşti. Büyükbaş hayvanlar arasında yer alan sığır sayısı aynı dönemde yüzde 6,9 yükselişle 17 milyon 43 bin olurken, manda sayısı yüzde 10,5 artış göstererek 178 bin 397’ye çıktı.

-Sigarayı bırakan kamu personeline ödül

Edirne’de 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü’nde sigarayı bırakan kamu personeline teşekkür belgesi verileceği bildirildi. Türkiye Yeşilay Cemiyeti Edirne Şubesi’nce başlatılan çalışmayla tüm kamu kurumlarında sigarayı bırakan personelin tespiti için çalışma gerçekleştirildi. Türkiye Yeşilay Cemiyeti Edirne Şubesi Başkanı Sebahattin Bilgiç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nün tüm dünyada bu konuya bir duyarlılık oluşturulması amacıyla belirlendiğini söyledi.

-BDDK’dan ihtiyaç kredilerine düzenleme

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) banka kredi yönetmeliğine ilişkin taslak yayımladı. Taslağa göre ihtiyaç kredileri 60 aya dek yapılandırılabilecek. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte değişiklik yapılmasına ilişkin taslak hazırladı. BDDK’nın internet sitesinde yer alan taslağa göre, 1/11/2006 tarihli ve 26333 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklendi.

-Fatura ödeme merkezi yüzlerce kişiyi dolandırdı

İstanbul Pendik’te fatura ödeme merkezine ödeme yapan vatandaşlar dolandırıldı. Ödeme merkezini kapatan zanlılar kayıplara karıştı. İstanbul’un Pendik ilçesinde elektrik, su ve doğalgaz faturalarını ödemek için fatura ödeme merkezine üç ay boyunca para yatıran vatandaşlar evlerine kesme ihbarnameleri gelince şaşırdı.
Makbuzların sahte ve faturaların ödenmediğini fark eden vatandaşlar merkeze akın etti ancak ödeme merkezinin kapalı olduğunu gördü. Şikayette bulunan vatandaşlar mağdur olduklarını söyledi.

– Vakıfbank’tan KOBİ’lere kaynak

VakıfBank KOBİ’lere yönelik 1 milyar liralık yeni kaynağı kullanıma soktu. İşletmeler 6 ay ödemesiz dönemli 60 aya kadar vadeyle aylık yüzde 1,45 faiz oranıyla krediyi kullanabilecek.

-Asgari ücretli çarşı-pazardaki alım gücünün yüzde 4.5´ini kaybetti

Asgari ücrette yeni yılda yapılan artışa rağmen, asgari ücretlinin gıda ürünleri alım gücü Ocak ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4.5 düştü. BİSAM hesaplamalarına göre asgari ücretli bir vatandaş, maaşıyla 2018 yılı Ocak ayında bin 92 kg soğan alırken 2019 yılı Ocak ayında 416 kg alabiliyor. 1 yılda vatandaşın alım gücü soğanda 676 kg, biberde 206 kg, havuçta da 215 kg düşmüş durumda.

-Dünya gıda fiyatları Ocak’ta yükseldi

Dünya gıda fiyatları endeksi Ocak ayında, tekrar yükselişe geçen süt ürünleri, artan bitkisel yağlar ve şeker fiyatları öncülüğünde bir önceki aya göre yükseldi.

-Bugün çeyrek ve gram altın ne kadar oldu?

Altın fiyatlarında son dönemlerde yaşanan artış araştırmaları da hızlandırdı. Kapalıçarşı’da 24 ayar külçe altının gramı günü yüzde 0,27 artışla 221,60 liradan tamamladı. İstanbul Kapalıçarşı’da, bugün kapanışta çeyrek altın 362,00 lira, Cumhuriyet altını 1.480,00 liradan satılırken, 24 ayar külçe altının gram fiyatı ise dünkü kapanışa göre yüzde 0,27 yükselişle 221,60 liradan işlem gördü.

-Dolar/TL ne kadar oldu?

Merkez Bankası’nın (TCMB) sıkı duruş söylemi ve ABD Merkez Bankası’nın faiz artışında acele etmeyeceği açıklamalarıyla geçen hafta 5.35’li seviyelerden 5.20’nin altına kadar gerileyen dolar/TL bu hafta 5.20 etrafında hareket ediyor.