İngiltere’yle ayrılık!

İngiltere ile AB arasında ‘Anlaşmasız Brexit’ krizi sürüyor. İngiltere’nin AB ile anlaşmadan birlikten ayrılmasının ticarette büyük oranda krize yol açması beklenirken, AB cephesinde en olası senaryo olarak ‘Anlaşmasız ayrılık’ görülüyor.

ab ingiltere

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden bir anlaşma yapılmadan ayrılmasının sonuçlarından biri de Fransa ile İngiltere’yi birbirine bağlayan Manş Denizi’ndeki yük ticaretinin yüzde 87’lere kadar düşmesi olabilir.

İngiliz televizyon kanalı Sky News’in Britanya Sınır Güvenliği’nden elde ettiği belgelere göre, Brexit’in anlaşmasız olması halinde ilk altı ay içerisinde, İngiltere’nin Avrupa ile deniz ticareti yüzde 75 ile 87 oranları arasında azalabilir.

Sky News’in yer verdiği ‘yük ticareti olası varsayımlar’ dosyasında anlaşmasız Brexit durumunda İngiltere’nin Manş Denizi’ndeki ulaşımını bekleyen olasılıklar üzerinde duruluyor.

Belgelere göre anlaşmasız Brexit durumunda ilk 3-6 aylık dönemde nakliye oranları sadece yüzde 13 ile 25 arasında gerçekleşmesi bekleniyor.

Bu ticaret İngiltere kıyı kenti Dover ile Fransa’nın Calais kenti arasında çalışan yük gemilerini kapsıyor. Normal şartlarda İngiltere’nin AB’den 29 Mart 2019’da resmen ayrılması gerekiyor. Ancak İngiltere’nin AB ile herhangi bir anlaşma yapılmadan ayrılması durumunda ticari ilişkilerin Dünya Ticaret Örgütü’nün yönetmelikleri çerçevesinde gerçekleşmesi üzerinde duruluyor.

AB’DEN ‘ANLAŞMASIZ AYRILIK’ AÇIKLAMASI

Avrupa Birliği Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier, mevcut durumda en olası senaryonun İngiltere’nin AB’den anlaşmasız ayrılığı olduğunu belirterek, “Anlaşmasız ayrılığa karşı gelmek mart ayı sonunda bunun gerçekleşmesini engellemeyecek.” dedi. Barnier, Brüksel’deki Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi’nde İngiltere’nin AB’den ayrılması (Brexit) sürecinde son gelişmeleri değerlendirdi.

İngiltere’nin AB’den 29 Mart tarihinde ayrılacağını anımsatan Barnier, “Mevcut durumda İngiltere’yle anlaşmasız ayrılık senaryosuna hazırlanmak her zamankinden daha önemli.” diye konuştu.

Barnier, İngiltere’nin önünde AB’den anlaşmalı ya da anlaşmasız biçimde ayrılmak gibi iki seçenek bulunduğunu belirterek, “Şu anda en olası senaryo İngiltere’nin anlaşmasız ayrılığı. Anlaşmasız ayrılığa karşı gelmek mart ayı sonunda bunun gerçekleşmesini engellemeyecek.” ifadelerini kullandı.

Brexit’in sonucu olarak ticari ilişkilerin mevcut şekilde devam edemeyeceğini anımsatan Barnier, İngiltere’nin Tek Pazar ve Gümrük Birliği dışında AB ile sorunsuz bir şekilde ticaret yapamayacağını vurguladı.

İngiltere Başbakanı Theresa May’in AB ile kasım ayında vardığı Brexit anlaşması, geçen hafta İngiliz parlamentosunda yapılan oylamada 202’ye karşı 432 oyla reddedilmişti.

İngiltere’de 23 Haziran 2016’da yapılan referandumla AB’den ayrılma kararı alınmıştı.