İspanya’da Türk rüzgarı esti!

Türkler İspanya'da festival düzenledi. Avrupa Türk Derneği Başkanı Ahmet Aytaç'ın da katıldığı Türk(Los Turcos) etkinliği İspanya’nın Sax Bölgesi’nde düzenlendi.

Önceki yıllarda bu etkinliğe katıldıklarını söyleyen Avrupa Türk Derneği Başkanı Ahmet Aytaç,” Etkinliğin 100.Yıldönümü münasebetiyle İspanya’dayız.. Burada kurduğumuz dost ilişkiler ile bir alana,meydana,parka “Atatürk Anıtı” dikme projesini hayata geçirmek istiyoruz. Çok olumlu görüşmelerimiz oldu..Etkinlikte bizim de Avrupa Türk Derneği olarak yerimizi almamız çok önemsendi.. Hatırlanacağı gibi Macaristan ve İtalya’da düzenlenen Türk festivallerine de katılıyoruz. Önemli olan kopan ilişkileri tekrar canlandırmak,kendi kültür geleneklerimizin keşfini sağlamaktır..”diyerek, İspanya’da Türk rüzgarlarının estirilmesinin önemine değindi.

“Los Turcos”

İspanya’nın Sax bölgesine Osmanlı döneminde gitmiş olan Türklerin,torunlarının,her yıl düzenlediği “Los Turcos” festivalinde,Osmanlı kıyafetleri içinde törenler düzenleniyor.

İspanya’daki Türkler:

İspanya’da yaşayan Türkler ve Türkiye kökenli İspanyol vatandaşlarıdır. İspanya Türklerin Avrupa’da en az göç ettiği ülkelerden biridir. İspanya’da yaşayan Türkler esas olarak Katalonya (özellikle Barselona)’da yaşamaktadır. Buranın ardından Madrid özyönetim bölgesinde ve Valensiya’da, (özellikle Alicante’de) yaşamaktadırlar. Ayrıca Endülüs bölgesinde ve Balear Adaları’nda yaşayan küçük gruplar da bulunmakta.