İYİ Parti meclise Abdurrehim Heyit’i sordu

İYİ Parti Ankara Milletvekili Halil İbrahim Oral, dünyaca ünlü halk ozanı Abdürrehim Heyit için soru önergesi verdi. Önergede, Dışişleri Bakanlığı'nın Heyit için bir girişimde bulunup bulunmayacağını sordu.

İYİ Parti Ankara Milletvekili Halil İbrahim Oral, Çin Hükümeti tarafından tutuklanan, vefat ettiği açıklandıktan sonra, Pekin hükümeti tarafından hayatta olduğuna dair video paylaşılan dünyaca ünlü halk ozanı Abdurrehim Heyit ile ilgili soru önergesi verdi. Önergede, Dışişleri Bakanlığı’nın, Heyit için bir girişim bulunup bulunmayacağı soruldu:

İYİ Parti Ankara Milletvekili Halil İbrahim Oral’ın verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verildi:

“Sosyal medyada, basın yayın organlarında paylaşılan ve ardından Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitesinde “SC-06, 9 Şubat 2019, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un Uygur Türklerine Yönelik Ağır İnsan Hakları İhlalleri ve Halk Ozanı Abdurrehim Heyit’in Vefatı Hakkındaki Soruya Cevabı” başlığıyla yer alan bilgiye göre, Çin’e bağlı, resmi adı Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi olan, Doğu Türkistan’ın kıymetli sanatçılarından ve kanaat önderlerinden olan Abdurrehim Heyit’in vefat ettiği öğrenilmiştir.

Ancak sonrasında Çin kaynakları ve bazı basın yayın organlarında Abdurehim Heyit’e ait olduğu iddia edilen bir video ile, Heyit’in sağ olduğunu bilgisi ortaya çıkmıştır. Ayrıca Dışişleri Bakanlığımızın yaptığı açıklamada Doğu Türkistan’da yaşanan insan hakları ihlallerine dair de pek çok bilgi yer almıştır.

Bu bilgiler ışığında;

Abdurrehim Heyit’in öldüğüne dair Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bilginin teyiti için yeni bir girişimde bulunulmuş mudur?

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ya da Dışişleri Bakanlığı’ndan bu konuya dair bir bilgi istenmiş midir?

Abdurehim Heyit’in yaşadığına dair Çin kaynakları tarafından yayınlanan videonun montaj olup olmadığına dair Bakanlığınızın bir görüşü bulunmakta mıdır?

Bu bağlamda bir çalışma yaparak, açıklamanın doğruluğunu teyit etme yönünde yeni bir adım atılacak mıdır?

Abdurehim Heyit’in sağ olup olmadığına dair, Birleşmiş Milletler ya da uluslararası bir başka bağımsız kuruluşa çağrıda bulunularak; Heyit’in bağımsız uluslararası bir heyet ya da bağımsız bir uluslararası sivil toplum kuruluş tarafından ziyaret edilmesi yönünde bir girişimde bulunacak mısınız?

Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yer alan açıklamadaki “Sincan Bölgesinde yaşanan trajediyle ilgili görüşlerimizi Çin makamlarına her düzeyde dile getirdik.” ifadesi bağlamında, Çin makamlarına dile getirilen görüşlerin mutat olarak uluslararası ve ulusal kamuoyuyla da paylaşmayı düşünüyor musunuz?

Dışişleri Bakanlığımızın Doğu Türkistan meselesiyle alakalı ayrıntılı görüşleri nelerdir?

Abdurrehim Heyit’in sağ olup olmadığına dair ve genel olarak da Doğu Türkistan’daki ağır insan hakları ihlallerine yönelik İslam İşbirliği Teşkilatı, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi, Uluslararası Af Örgürü gibi uluslararası ve ulus üstü örgütleri de etkin adımlar atmaya davet edecek, bu örgütlerdeki temsilcilerimiz vasıtasıyla konuyu gündeme taşıyacak mısınız?”