Mehmet Aslan: 24 Haziran’dan daha iyi bir noktadayız

İYİ Parti’nin Kağıthane adayı Mehmet Aslan ile çok özel bir söyleşi gerçekleştirdik. Siyasetten, oyunculuğa pek çok konuyu konuştuğumuz Aslan, gençlere de önemli tavsiyelerde bulundu.

NİL APAYDIN-ÖZEL

Türkiye’nin en sancılı dönemlerinde genç oldunuz. Şu anda siyasete girmek isteyen gençlere vereceğiniz mesajlar nedir?

Türkiye’nin en sancılı dönemi dersek biraz geçmişe haksızlık etmiş oluruz. Bizden daha kötü durumda gençlik yaşamış 80 öncesi dönem var. Sokakta can güvenliğinin olmadığı, insanların sokaktan eve giderken rastgele kaza kurşunuyla ölme oranı bile yüksek olduğu bir dönemden geçti Türkiye. Son 35 yılın en belirsiz karanlık ya da en kutuplaşmış zorlaşmış ekonomik olarak da en zor dönemlerden geçtiğimiz doğru.

Gençlik olarak da gençlere tavsiyem kararlı olmaları, ön görülü olmaları. Kararsız kalırlarsa kararı veren insanlar onlardan çok daha ileriye üstlerine basıp geçecekler. Ne yapacaklarsa sadece bir işe odaklanmalılar, o işi de en iyi şekilde yapmak için gerekli eğitimi donanımı sağlamalı ve mesai harcamak zorundalar.

Siyaset için de siyasetin en önemli biri maalesef insanlar siyasete ya çok geç başlıyor ya da çok genç yaşta başlayan insanlar bir yerlere gelmek için çok daha fazla zaman harcamak durumunda kalıyor o yüzden farkındalık yaratmaları lazım, farklarını ortaya koymaları lazım bunu da önce bilgi birikim ve çalışmayla gösterebilirler.

SİYASETE İTEN İLK SEBEP

Beni siyasete iten sebeplerden ilki karakterim, haksızlığa karşı boyun eğmemem ve değiştirmek için mücadele etme ruhuna sahip olmam.

İki, yurt dışında yaşadım Türklüğün hâkir görüldüğü yerlerde yaşadığın zaman aidiyet duygun çok daha yüksek merciye geliyor bir noktadan sonra bu ülkenin gidişatına sessiz kalamadığım için kendimce bir şeyler yapmak istedim ve bu ülkeyi kendi doğrularımda inandığım doğrularda hizmet edip kurtarmak için siyasete girdim.

Başarılı bir oyunculuk kariyeriniz vardı. Türkiye’nin yükselen jönlerinden biri olarak görülüyordunuz. Sonlandırdınız mı tamamen?

Sonlandırmak demek, oyunculuk farklı bir sektör sanat sonlanmaz aslında, ölümle sonlanır sanat ruhu ama şu anlık dondurduk diyebiliriz. herhangi bir devam eden çalışma yok.

Solcu bir karakteri canlandırdığınız bir film vardı. Son zamanlarda sık sık sosyal medyada gündeme geliyor. Farklı bir görüşü yansıtan karakteri oynamak zor olmuş muydu?

Aktörlüğün görevi bu öbür türlü zaten işini yapmamış olursun katili de oynayabilirsin. Önemli olan sana senin karakterine yapına ya da görüşüne ne kadar zıt iş varsa en oynaması zevkli ve çarpıcı olan rollerde oynayabilmektir.

YEREL SEÇİMLER

Allah’ın izniyle yerel seçimler İYİ Parti’nin Türk siyasetine demir attığı bir dönem olacak ve kalıcı olduğunu ispatladığı bir siyasi parti olduğunu ve herkesin ilerki seçimler için umut vadettiği bir parti olacak. Şu an 24 Haziran’daki durumumuzdan çok daha iyi bir noktadayız.

Sahada gençlere çok büyük bir iş düşüyor. Sahada çalışacak gençlik kollarındaki arkadaşlara bir mesajınız var mı?

Onlar gelecek, bunu iyi bilmeleri lazım. Bir ellerinde sabır diğer ellerinde de azim olmak zorunda. İkisini birleştirerek hayal ettikleri hedefe ulaşacak çabayı göstermeleri lazım ve aynı zamanda da çok sabırlı olmaları lazım.

Sizi sahada görecek miyiz?

Başka bir yerde göremezsiniz zaten.