Muzaffer Özdağ anısına panel

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü tarafından Büyük Türk Stratejisti Muzaffer Özdağ anısına Türk Strateji Günü’nde Ulus Devletler ve Küreselleşme Gerilimi konulu panel düzenlendi.

Panel,  21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü’nün Yönetim Kurulu Başkanı ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Bilim, siyaset ve diplomasinin önde gelen isimlerinin yoğun katılım gösterdiği Ankara Point Hotel’de düzenlenen panelde ABD ve Çin’in küreselleşme stratejileri ve Türkiye’nin atması gereken adımlar tartışıldı.

Küreselleşme tartışıldı

Açılış konuşması Enstitü Başkanı Cahit Armağan Dilek tarafından yapılan panelin moderatörlüğünü, Prof. Dr. Haydar Çakmak üstlenirken, Prof. Dr. Hasan Köni, Prof. Dr. Konuralp Ercilasun ve Dr. Sezgin Mercan konuşmacı olarak yer aldı.

Panelde Prof. Dr. Hasan Köni, “Trump ve ABD’nin Küreselleşme Karşıtı Politikaları” konusuna ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. “Küreselleşme’nin Yeni Savunucusu Çin” başlığı hakkında konuşan Prof. Dr. Konuralp Ercilasun ise Muzaffer Özdağ’ın “Türk Dünyası ve Doğu Türkistan Jeopolitiği Üzerine” isimli eserinde Çin için yaptığı “sarı okyanus” tanımına vurgu yaptı.  Panel, Dr. Sezgin Mercan’ın “Ekonomist Dergisi: Kürselleşme’nin İdeolojik zemini mi?” konulu sunumun ardından Ümit Özdağ’ın yaptığı kapanış konuşmasıyla sonlandı.

“Tarihin doğruladığı öngörülere sahipti”

Özdağ konuşmasına, “Rahmetli babam önce bir asker, hukukçu ve siyasetçi kimliğine sahipti ama bütün bu kimliklerin ‘strateji’ ve ‘jeopolitik bilimleri’ çerçevesinde dünya ve Türkiye meselelerinin tahlili üzerinde yoğunlaştığını gördüm. Bu çerçevede çok ciddi ve tarihin doğruladığı öngörülerini hem okudum, hem gördüm.” sözleriyle başladı.

“Dünyada milliyetçilik ve milli devlet fikrinin geri döndü”

Özdağ, Muzaffer Özdağ’ı anmanın en iyi yolunun bir strateji günü düzenleyerek, Türkiye’nin ve dünyanın stratejik meselelerini ele almak olduğunu düşündüklerini ve bunun ne kadar doğru bir düşünce olduğunu gördüklerini ifade etti. Tüm dünyada milliyetçilik ve milli devlet fikrinin geri döndüğü ve yükselişe geçtiğini ifade eden Özdağ, şöyle devam etti:

“Küreselleşme konusunda mağlubiyet yaşıyoruz”

“Küreselleşme geldi ve şimdi de eski şekliyle gidiyor. Elbette küreselleşmenin belirli etkileri varlığını sürdürmeye devam edecek. Güçlü bölgeselleşme eğilimleri ön plana çıkacak ama dünya bir daha küreselleşme öncesi olduğu gibi de olmayacak. Olumlu ve olumsuz yanları olan küreselleşmeyi Çin, çok doğru şekilde kullandı ve başarılı sonuç aldı. Bizim Çin ölçeğinde benzer sonuç almamız mümkün değildi. Küreselleşmeyi çok iyi değerlendirip, çok daha iyi sonuç almamız mümkün olabilirdi. Oysa Türkiye olarak küreselleşme konusunda ağır bir mağlubiyet yaşıyoruz.”

Prof. Dr. İskender Öksüz, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcıları Hasan Seymen ve Şenol Bal, Yeniçağ Yazarları Servet Avcı ve Ahmet Takan, Türkiyem TV Genel Yayın Yönetmeni Hakan Ünser, geçtiğimiz günlerde özgürlüğüne kavuşan Türk düşünürü Rahim Cavadbeyli gibi siyaset, akademi, diplomasi ve askeri strateji uzmanlarının yoğun katılım gösterdiği Türk Strateji Günü etkinliği, panelin ardından düzenlenen kokteyl ile sona erdi.

Etkinlikten karaler: