Necati Bağcı’nın katili Suriyeli.. Peki örtbas edenler kim?

Gaziantep’te bundan bir ay önce Türk ve Suriyeli iki grup arasında çıkan kavgada yaralanan 25 yaşındaki Necati Bağcı dün yaşamını kaybetti. Ancak Bağcı cinayetinin perde arkasında ciddi iddialar yer alıyor. Aile, hastanenin oğullarının ölümünü açıklamayarak kamuoyunu yatıştırmaya çalıştıkları konusunda kuvvetli süpheleri olduğunu iddia ediyor.

Gaziantep’te bundan bir ay önce Türk ve Suriyeli iki grup arasında çıkan kavgada yaralanan 25 yaşındaki Necati Bağcı dün yaşamını kaybetti. Ancak Bağcı cinayetinin perde arkasında ciddi iddialar yer alıyor. Ailenin,  yetkililer tarafından oğullarının ölümünü açıklamandığını ve kamuoyunu yatıştırılmaya çalışıldığı konusunda kuvvetli süpheleri olduğu iddia ediliyor.

Gaziantep’te Gazikent Mahallesi’nde 23 Aralık 2018 tarihinde Türk ve Suriye uyruklu iki grup arasında çıkan bıçaklı kavgada Necati Bağcı ağır yaralanmıştı. Henüz 25 yaşında olan Necati dün Tedavi gördüğü SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan bütün müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Alelacele toprağa verildi

Cenaze, aynı gün içinde yapılan otopsinin ardından ailesine teslim edilerek ikindi namazında alelacele toprağa verildi. Necati Bağcı’nın ölüm zamanına ilişkin ailesi ve yakınlarının aklında çok büyük bir şüphe olduğu iddia ediliyor. İddiaya göre, Bağcı yoğun bakımda yattığı süre boyunca ailesi gözlerini açtığını, tepki verdiğini görmedi, hastane personelinin ifadeleri de bu durumu doğrular yönde.Necati’nin ailesi ve yakınlarının bu şüpheli duruma da dayanarak oğullarının aslında bıçaklandığı ilk günlerde öldüğünü ancak bunun kamuoyuna açıklandığı takdirde yaratacağı tepki kaçınılmaz olduğu için yetkililer tarafından örtbas edildiği konusunda kuvvetli şüpheleri olduğu iddia ediliyor. Necati’nin kavga günü götürüldüğü hastanenin AKP ve Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen İşadamı Abdülkadir Konukoğluna ait olan SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nin olması da ailede ciddi şüphe oluşturuyor.

Cenazede polis yoğunluğu

Cenaze törenine Bağcı’nın ailesi ve yakınlarının yanı sıra Gaziantep Valisi Davut Gül, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Emniyet Müdürü Faruk Karaduman katılmıştı. Cenaze sırasında basının olmaması ve çok sayıda sivil polis olması da dikkat çeken bir diğer durum olarak göze çarpıyor.

Suriyelilerin toplumda yarattığı huzursuzluk her geçen gün artıyor

Gaziantep’te 377 bin Suriyeli sığınmacı bulunuyor bu sayı  nüfusun yaklaşık yüzde 20’sine denk geliyor. Yerel halkını Suriyeli sığınmacılarla  birlikte artan işsizlik, suç oranı , şiddet olayları,  salgın hastalıklar gibi sorunlardan ötürü yaşadıkları rahatsızlık ve mağduriyetler basına yansıyan haberlerle sık sık kamuoyunun gündeminde yer alıyor.Toplumun bu meseledeki tepkisi ve hassasiyeti göz önüne alındığında yetkililerin yerel seçimler öncesi cinayeti bir süreliğine örtbas etmeye yönelik tavır göstermesi Necati Bağcı’nın ailesinin şüphelerinde haklı olmasına zemin hazırlayan bir diğer durum. Sadece Gaziantep özelinde değil, Türkiye genelinde Suriyeli sığınmacılara ilişkin pek çok sorun AKP’nin yetkili ağızları tarafından seçim sonrasına ötelenmek üzere uygun kamuflajlar bulunarak gizlenmeye çalışılıyor.

“Yetkililerden uyarı”

Yeniçağ gazetesi yazarı Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU da bugünkü köşesinde bu konuyu gündeme taşıdı. Yazısında, yetkililerin Bağcı’nın ailesini arayıp “susun, seçim var” uyarısında bulunduklarını belirtti. Yazıda şu ifadeler yer alıyor:“Necati’nin saldırıya uğramasının ardından, katillerinin cezalandırılması yönünde ikna edici bir gayret göremeyen babası, “yetkililer(!)”in kendisini arayıp ‘Sus, sus, seçim var sonra halledeceğiz’ dediğini ifade etmişti.Diyelim ki, sustu…Diyelim ki, saldırganların Suriyeli olduğunu gizledi…Diyelim ki, ülke de bugün seçime gitti, seçim oldu bitti…Buyursunlar halletsinler;Neyi, nasıl ‘halledecekler’?

 

Haber:Nil Apaydın