RABİA’YA DEĞİL ANDIMIZA SAHİP ÇIK!

Zeytindalı Harekatı için Afrin’e giden askerlerimiz ile sınırda röportaj yapan A Haber mikrofonuna bir askerimiz; ‘’biz yedi yaşında, yağmurun altında titrerken, varlığım TÜRK varlığına armağan olsun derken şaka yapmıyorduk. Bunu herkes böyle bilsin.’’ diyor.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=RyI0aLjL018

Mehmetçiğimizin, cepheyeölmeye giderken bile sergilediği bu milletine adanmışlığıpara ile sağlayamazsınız, paralı askerde göremezsiniz.Bunu ancak yurdunu, milletini özünden çok sevenlerde görürsünüz.

Gelin görün ki“Türküm, doğruyum, çalışkanım” diye başlayan ve “Varlığım Türk varlığına armağan olsun” diye biten andımızı kaldıran yönetmeliğin Danıştay tarafından iptal edilmesi olay oldu.

Türkiye, 40 yıla yakın bir süredir bölücü terör örgütüyle mücadele ediyor. Bu mücadelede binlerce şehit verdik. Bu şehitler “varlık”larını Türk varlığına armağan etmediler mi? Aynı şekilde kolunu, bacağını, yüzünü, gözünü kaybeden gazilerimiz; hayatlarını Türk milletine feda etmediler mi?

Asker ocağındaki Mehmetçik, “Vatan -sana-canım feda” diyerek yürümüyor mu?

Kendini feda ederken sorun olarak görmüyoruz da okullarda okurken mi ırkçılık oluyor?Bu coğrafyada bin yıldır var olabilmeyi, varlığını Türk varlığına armağan edenlere borçluyuz. Bugün komşularımızın imrenerek baktığı özgür bir ülkede yaşayabiliyorsak bu,varlığını Türk varlığına armağan edenler sayesindedir.

İstiklal Marşımız, Türklük vurgusuyla dolu değil mi?

Atatürk, “Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir” dememiş  mi?

ANDIMIZDAN KİM, NEDEN RAHATSIZ OLUYOR?

Zaman içinde çeşitli eklemeler yapılan andımız, 1933’den 2013 yılına kadar 80 yıl ilkokullarımızda okutuldu. Bu süre içinde, -terör örgütü PKK’nın siyasi temsilcilerinin bir iki itirazı dışında- toplumda hiçbir rahatsızlığa neden olmadı.

80 yıl okunan andımız ne zaman kaldırıldı?

2013 yılında… Yani terör örgütü PKK ile pazarlığa oturulduğu ve adına “çözüm süreci” denilen dönemde andımız kaldırıldı.

Çünkü PKK, andımızdaki “Türküm” vurgusundan ve “varlığım Türk varlığına armağan olsun” adanmışlığından rahatsızdı.

Biliyorsunuz o dönemde sadece andımız kaldırılmadı…

Ziraat Bankasının isminden, Devlet, Cumhuriyet ve Liyakat Nişanlarından,Bakanlıklardan, bazı illerde valiliklerin, üniversitelerin, il müdürlüklerinin önündeki “TC” ibaresi de kaldırıldı.
Andımızdan ve laik Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden başka kim rahatsızdı?

FETÖ’cüler…

PKK, “Türk milleti” yerine “Türkiye halkları”, FETÖ ise“Türküm” yerine “Müslümanım” vurgusu istiyordu.

Çünkü PKK’nın ve FETÖ’nün ortak noktaları esas olarak “Türk Milleti” ve “laik Türkiye Cumhuriyeti”ne karşı olmaktı.

Andımızdaki “Türklük” vurgusu ırkçı bir yaklaşım değildir. Çünkü Anayasamızın 66. Maddesinde‘’Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür’’denir.Türk, bir milleti ifade eden üst kimliktir.

Cumhuriyetimizi kuran iradenin bu konudaki düşüncesini yansıtması bakımından Cumhuriyet döneminin ilk anayasası olan 1924 Anayasasına bakmak gerekir. 1924 Anayasası 88.madde: ‘’Türkiye’de din ve ırk ayırdedilmeksizin vatandaşlık bakımından herkese ‘’Türk’’denir.’’ şeklinde ifade edilmiştir.

Andımız, Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarında, kuruluş felsefesine uygun olarak bir ulus bilinci ve üst kimlik yaratmanın yollarından biri olarak görülmüştü. Sadece Türkiye’de değil, ulus devletlerin tümünde benzer andlar vardır.

Gerçekten milli ve yerli iseniz ulusal birlik için Mısır’ın rabiasına değil, andımıza sahip çıkın!