Sebze hallerine fiyat baskını!

Ticaret Bakanlığı, gıda fiyatlarındaki artış nedeni ile 5 ildeki hallere eş zamanlı baskın düzenledi. Geçtiğimiz aylarda soğan fiyatlarındaki artış nedeni ile ‘stokçuluk’ iddiası ile soğan depolarına da baskınlar düzenlenmişti.

Ticaret Bakanlığı son dönemde artan gıda fiyatları nedeni ile 5 ildeki hallere eş zamanlı baskın düzenledi. Yapılan denetimlerde fiyat artışları mercek altına alındı. Geçtiğimiz aylarda soğan fiyatlarındaki artış nedeni ile soğan depolarına ‘stokçuluk’ iddiası ile baskınlar düzenlenmişti.

Fiyat artışlarının tespiti

Ticaret Bakanlığı, Türkiye genelinde 5 ilde hallere yönelik eş zamanlı denetim gerçekleştirdi. Bakanlık başta marketler, pazar yerleri ve toptancı olmak üzere çeşitli ürün ve ürün gruplarında arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışlarının tespiti amacıyla saha denetimlerini sıklaştırdı.

Ticaret Bakanlığı girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket edenleri tespit etmek amacıyla Türkiye genelinde birçok ilde denetimlerine etkin bir şekilde devam ederken, bu kapsamda Ankara, Adana, İstanbul, Mersin ve Antalya’daki hallere eş zamanlı denetim gerçekleştirdi.

Fiyatlar mercek altında

Ticaret Müfettişleri ile İl Ticaret Müdürlükleri koordinasyonunda gerçekleştirilen denetimlerde sebze ve meyve ürün fiyatları mercek altına alındı.

Yapılan denetimler neticesinde normalin üzerinde fiyat artışları gözlemlenen uygulamalarla ilgili idari işlemler başlatılıyor. Öte yandan Ticaret Bakanlığı, sebze-meyve fiyatlarındaki aşırı fiyat oluşumlarına karşın 81 il valiliğine talimat göndererek, denetimlerin kapsamını genişletmişti.