Siyasette bugün

-Akşener: “Kimlerin kimlerle iş tuttuğunu gördük”

İYİ Parti lideri Akşener, iktidarın HDP’yle işbirliği olduğunu ve İYİ Parti’nin seçimde Iğdır meselesiyle ilgili önemli bir irade ortaya koyduklarını belirtti. Andımız meselesiyle ilgili MHP’ye yüklenen Akşener, “AK Parti kaldırdı. O dönemde MHP liderinin çok ağır yorumları ve beyanları oldu. Fakat Andımız ile ilgili partimizin Adana Milletvekili Sayın Koncuk’un mahkemeden döndürdüğü bu kararın uygulamaya konulmasına yönelik ortaya koyduğumuz Meclis’teki iradede kimlerin kimlerle iş tuttuğunu görmüş olduk” dedi.

-Erdoğan’dan vatandaşa ‘provokasyon’ tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart yerel seçimleri için ilk mitingini Sivas’ta yaptı. Mitinge Erdoğan’ın bir vatandaşa provokasyon tepkisi damga vurdu. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçim çalışmaları kapsamında ilk mitingini Sivas’ta yaptı.Mitingde konuşma yaptığı sırada ‘KİT’lere kadro’ sloganları atılması üzerine, Erdoğan’ın cevabı dikkat çekti.“Bak kardeşim biz KİT’lere falan hepsine kadrolarını verdik. Bizden bir şey beklemeyin. Tamam? Size her şeyi verdik. Alışılmış bir siyasetçi değilim. Alışılmış bir lider de değilim” diyen Erdoğan “Provoke etmek suretiyle… Lütfen samimi olalım, dürüst olalım bu toplantımızı da güzel bir şekilde çıkaralım” ifadelerini kullandı.

-AKP adayından seçim vaadi: “Ağzından ateş çıkan adamlar olacak”

Belediye başkanı adayları projelerini vatandaşlarla paylaşmaya başladı. Ultra lüks seçim aracıyla kamuoyunun ilgisini çeken Marmaris Belediye başkan adayı Serkan Yazıcı, ağzından ateş çıkaran adamların olduğu pazar yerleri kuracaklarını söyledi.

-İYİ Parti 102 adayını daha açıkladı

Yerel seçim çalışmalarına devam eden İYİ Parti’de 2’si büyükşehir olmak üzere 102 aday daha açıklandı.İlk yerel seçim sınavını 31 Mart’ta verecek olan İYİ Parti’de aday belirleme çalışmaları devam ediyor.Bu kapsamda 2’si büyükşehir belediyesi 4’ü il olmak üzere 102 adayını daha belirleyendi. Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Orhun Şıktaşlı olurken, Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ise Tuna Işıkhan olarak açıklandı.

-YSK’dan, 154 milyon oy pusulası için ihale

Yüksek Seçim Kurulu 31 Mart yerel seçimleri öncesinde 153.9 milyon oy pusulasının basım-dağıtımı için ihaleye çıktı. Teklifler 13 ve 14 Şubat’a kadar kadar verilebilecek.Ankara, Kayseri, Erzurum, Adana, Diyarbakır, Sakarya, Kocaeli, Samsun, Denizli, Eskişehir, Konya, Kahramanmaraş, Mersin ve Muğla’nın yer aldığı ilk grup iller için 13 Şubat’a kadar teklif verilebilecek. Bursa, Gaziantep, Tekirdağ, Antalya, Manisa, Van, İzmir, Hatay, Trabzon, Balıkesir, Şanlıurfa, Ordu, Aydın, Mardin ve Malatya’nın yer aldığı ikinci grup iller için ise teklifler, 14 Şubat’a kadar iletilebilecek.

-Bakan Koca açıkladı: Kartal’da ölü sayısı 15’e yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Kartal’da çöken binada hayatını kaybedenlerin sayısı 15’e yükseldi. 13 hastamızın 7’si yoğun bakımda 6’sı da serviste takip ediliyor.” ifadelerini kullandı.Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kartal’da çöken binada yaralananları ziyaret etti.

-MHP’den istifa etti İYİ Parti’ye geçti!

Manisa Selendi’de MHP’den istifa eden Belediye Başkanı Yasin Dumlupınar, İYİ Parti’ye geçti.MHP’den 27’nci Dönem milletvekili aday adayı olmak için Selendi Belediye Başkanlığı görevinden istifa eden eczacı Nurullah Savaş’ın yerine Belediye Meclisindeki oylamayla gelen veteriner, evli ve 2 çocuk babası Yasin Dumlupınar (39), geçen yıl 1 Mayıs’ta göreve başladı.MHP Genel Merkezi, 31 Mart yerel seçimleri için Selendi’de eski Belediye Başkanı Savaş’ı aday gösterdi. Bu gelişme üzerine Dumlupınar, MHP’den istifa etti.

-Karamollaoğlu: “Seçimi kaybedersek ne olur diye düşünüyorlar”

SP Genel Başkanı Karamollaoğlu, Türkiye’nin zor dönemden geçtiğini belirterek, Ankara’daki merkezi yönetim, ciddi endişe ve telaş içinde. ‘Seçimi kaybedersek ne olur’ diye düşünüyorlar. Hiçbir şey olmaz. Siz yine yerinizde oturacaksınız dedi.SP lideri Karamollaoğlu, Kayseri’nin İncesu ilçesinde cuma namazını kıldıktan sonra esnaf ziyaretinde bulundu ardından seçim bürosunu hizmete açtı.

-Muharrem İnce, Erdoğan’a yüklendi.

Yalova’da partisinin seçim irtibat bürosunun açılışına katılan Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’yi seçim atmosferine sokmak istemediğini, geçim derdinin konuşulmasının istenmediğini söyledi.
CHP Çiftlikköy İlçe Belediye Başkan Adayı Nedim Güler’in seçim irtibat bürosunun açılışına katılan Muharrem İnce, burada konuşma yaptı. İnce, partililerin CHP’ye küsmemesi gerektiğini söyledi.