Siyasette bugün

-MHP’li vekilden AKP yorumu: “Ortak kötü durumda”

Cumhur İttifakı’nın aday listelerinde yeniden düzenlemeye gitmesinin, MHP’li vekiller tarafından, “Ortak kötü durumda. Oyları yüzde 35’e düştü” sözleriyle yorumlandığı ifade edildi.Cumhur İttifakı’nda adayların yeniden gözden geçirilecek olması, MHP’li vekiller tarafından da değişik yorumlar yapılmasına sebep oluyor. Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, AKP ve MHP’nin ittifakı genişletme kararı MHP’li bir milletvekilince “Ortak kötü durumda” sözleriyle yorumlandı.

-Abdullah Gül ve Fatih Altaylı hükümet medyasının hedefinde

Hükümet medyası, yeni parti kuracağı iddiaları yeniden gündeme gelen Abdullah Gül’ü hedef almayı sürdürüyor. Son olarak Yeni Akit, Fatih Altaylı’nın TV 5’te Çağlar Cilara’nın programına konuk olmasını Gül’e bağladı. Hükümet medyasının 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, yeni bir siyasi oluşuma önderlik edeceği yönünde çıkan haberlere karşı tepkisi sürüyor. Star yazarı Ahmet Kekeç’in, Abdullah Gül’ü hedef aldığı, ‘Her taşın altından o çıkıyor’ başlıklı yazısının ardından, Yeni Akit’te ilginç bir iddia ortaya atıldı. Gazetenin yazarlarından Fahrettin Dede, bugünkü yazısında, geçtiğimiz günlerde TV 5’te Çağlar Cilara’nın sunduğu programa Fatih Altaylı’nın konuk olmasının ardında, Abdullah Gül’ün yer aldığını öne sürdü.

-Bir askeri alan daha imara açıldı!

İstanbul Pendik’te 7.8 dönümlük askeri alan imara açıldı. AKP’liler imarı okul yapılacak diye savunurken CHP’liler AKP’ye cumhurbaşkanının askeri alanların yeşil alan olarak kalacağı talimatını da hatırlattılar. Pendik Doğu Mahallesi’nde mevcut planlarda “askeri alan” olarak işaretlenmiş durumda olan 7 bin 870 metrekarelik hazine arazisinin imar durumu İBB Meclisi şubat ayı oturumunda değiştirildi.

-CHP’den Bucak açıklaması!

Yerel seçimlerde CHP’nin Siverek adayı Mehmet Fatih Bucak hakkında açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, parti içi tepkilerin değerlendirildiğini ve adaylığın kesin olmadığını söyledi. CNN TÜRK Ankara temsilcisi Dicle Canova’nın sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, aday belirleme sürecinde parti içinden yükselen tepkileri de değerlendirdi. Erkek, “Eleştirileri saygı ile karşılıyoruz ama ‘Ben varsam parti var’ anlayışı yanlış. Aday olsak da olmasak da parti için çalışmalıyız” dedi. CHP’de tartışma ve öz eleştiri kültürünün olduğunu belirten Erkek, 19 Şubat’ta listelerin YSK’ya teslim edilmesiyle birlikte tartışmaların sona ereceğini savundu.

-Cumhur İttifakı’nda bir ilde daha kriz!

Zonguldak’ın MHP’li belediye başkan adayı Hamdi Ayan, AKP’lilerin, kendisinden adaylıktan çekilmesini istediğini söyledi. Ayan, “Bu zamana kadar MHP muhatap alınmadı. AKP seçimi alabilecek olsa, bu tavırlara girmez” dedi.

-Akşener: “Muhtar seçiminin Türkiye’nin bekasıyla ne alakası var”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Mersin’de vatandaşlara seslendi. Akşener, beka meselesini eleştirerek, “‘Türkiye’nin bekası’ diyerek bir tahterevalliyi ortaya koydu; bir tarafına kendilerine bir tarafına şeytanlaştırılmış bir yapıyı koyup seçime götürüyor sizi. Muhtar seçeceksiniz yani muhtarın kim olduğunun, hangi görüşte olduğunun Türkiye’nin bekasıyla ne alakası var?” diye konuştu. “Koca koca adamlar dedikodu yaparak Türkiye’yi bitirdiler” ifadelerini kullandı.

-Cumhur İttifakı’nda Gümüşhane’de işler yolunda gitmiyor

AKP ve MHP’nin yerel seçimde ittifak yapacağı il sayısını artırma kararı sonrası gözler Gümüşhane’ye çevrildi. Gümüşhane’de tüm partilerin kendi adayı ile seçime girmesi dikkat çekiyor. AKP ile MHP arasında “Cumhur İttifakı” kapsamında, 31 Mart yerel seçimleri için ittifak yapılacak il sayısının genişleyeceği ifade edildi. AKP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki, “İttifak yapılan il sayısı 50’ye çıkabilir” ifadesini kullanmış ve iki partinin heyetlerinin görüşmelerinin devam ettiğini söylemişti. Bazı illerdeki anket sonucunun memnun edici olmaması üzerine, AKP ve MHP’nin ittifak yapılan illeri genişlet kararı aldığı öğrenildi.

-Mansur Yavaş:”O paralar geri ödenecek”

Mansur Yavaş, katıldığı radyo programında, doğalgaz sayaçlarıyla ilgili olarak vatandaşlardan alınan 406 TL’lik bedelin geri iade edilmesi gerektiğini açıkladı.İYİ Parti CHP işbirliğinin Ankara Büyükşehir Adayı Mansur Yavaş, Show Radyo ve Radyo Viva’nın ortak yayınındaki Özay Şendir’in “Seçim Özel İnce Ayar” programında konuk oldu.

-Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Domates, patates, patlıcanla saldırıyorlar”

Yerel seçim çalışmaları kapsamında Bursa’da düzenlenen bir programda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bize dövizle saldırdılar ne oldu? Şimdi de domates, patates, patlıcanla saldırıyorlar. Kimse vatandaşıma zulmedemez” dedi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, Bursa Gökdere Meydanı’nda düzenlenen programda halka hitap etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursa’da da tanzim satış mağazalarının açılacağını söyledi. Erdoğan, “Bize dövizle saldırdılar ne oldu? Şimdi de domates, patates, patlıcanla saldırıyorlar. Kimse vatandaşıma zulmedemez. Sebze meyveyi en ucuza milletimize getiririz. Tanzim satışlarına başladık, fiyatlar yarıya indi, daha da inecek. Bugün Bursa’da 3 tanzim satış noktası hizmete girecek. Bu tür oyunların amacı sebze meyve değil, doğrudan Türkiye ekonomisidir, doğrudan Türkiye’dir” ifadelerini kullandı.

-ORC, anket sonuçlarını erteledi

Hükümete yakınlığı ile bilinen ORC Araştırma Şirketi tarafından, daha önceden bugün açıklanacağı belirtilen anket sonuçlarının, listelerinin netleşeceği 19 Şubat tarihinden bir gün sonra paylaşacağını bildirdi.