Siyasette bugün

-Atatürk Orman Çiftliği kiralanacak!

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası Atatürk Orman Çiftçliği’ndeki 81 bin metrekare alan piknik alanı olarak kiraya verilecek. İhaleyi kazanan alanı 10 yıl işletecek. AOÇ Müdürlüğü’nün ihale ilanına göre, 1. derecede doğal ve tarihi SİT sınırları içerisinde kalan 81 bin metrekarelik alan piknik alanı olarak kiraya verilecek.

-AKP’li Başkandan itiraf: “Yeni alınan hâkim ve savcılar eğitimsiz”

TBMM Adalet Komisyonu’nda hâkim ve savcı alımlarında 70 puan barajını yeniden getiren yasa teklifinin görüşüldüğü sırada AKP’li Komisyon Başkanı Köylü eğitim konusundaki yetersizliği itiraf etti.

-Yeni askerlik sistemi nasıl olacak?

Yeni askerlik sistemi ile ilgili çarpıcı açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Daha önce 3-6-9-12 demiştim ama bu 6- 9-12 şeklinde şu anda belirlenmiş vaziyette” ifadelerini kullandı. Askerlik süresine ilişkin sorulan soruya Erdoğan, “Belli bir noktaya tabii askerlikte gelindi. Yani nihai noktayı henüz koymuş değiliz ancak yeni askerlik sistemi çalışmalarında bir defa milletimizin askerlikten bağlarını koparmadan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacının karşılandığı, bunun yanında yükümlü her vatandaşın askerlik eğitimi aldığı, kamuoyunda olumlu algılanacak bir sistem oluşturmayı hedefledik. Daha önce 3-6-9-12 demiştim ama bu 6- 9-12 şeklinde şu anda belirlenmiş vaziyette. Tabii 6-9-12 şeklinde belirlenirken bunların içerisinde er, erbaş durumu söz konusu. Bunların yanında yedek subaylık aynı şekilde söz konusu. Bunların yanında aynı şekilde yedek astsubaylık da söz konusu. Bunlar olacak.” ifadelerini kullandı.

-Ekrem İmamoğlu’ndan Binali Yıldırım’a: “İşsizlik ortamının en büyük ortağı”

Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım’ın “Belediye iş bulmaktan ne anlar?” sözlerine tepki gösterdi. İmamoğlu, Binali Yıldırım için, “Şuanki işsizlik ortamının en büyük ortağı” ifadelerini kullandı. İmamoğlu, “Biz de yaparız. Hem de kralını yaparız. Hiç kuşkuları, en ufak endişeleri olmasın. Bir yol, tünel, köprü yapmak bir mühendislik ve finans işidir. Ben projeci bir adamım. Hayatım öyle geçti. Dünyanın en iyi mühendislik hizmetini nereden alacağımı bilirim. Finans bulacak kabiliyetimiz de var. Bu ayrı bir şey. Ama günümüz belediyeciliğinde önemli olan insana hizmet” dedi.

-Meral Akşener: “Konser değil tilavet günüdür”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ozan Arif’in cenaze töreninin olduğu gün konser verecek olan Mustafa Yıldızdoğan’a göndermede bulundu: “Dinimiz ölmüşlerimizi hayırla yâd etmeyi emreder. Bugün için konser değil, Kuran’ı Kerim tilaveti gerekir” dedi.

-Kartal’da çöken bina hakkında çarpıcı bilirkişi raporu

İstanbul Kartal’da 21 kişinin hayatını kaybettiği Yeşilyurt Apatmanı’nın çökmesine ilişkin bilirkişi raporu ortaya çıktı. Raporda binanın inşaatı sırasında kullanılan betonun, yıkanmamış ve elenmemiş deniz kumundan yapıldığı belirtildi.

-Ozan Arif’e son yolculuğuna uğurlandı

Türk dünyasının güçlü sesi, çağımızın Dede Korkut’u Ozan Arif için cenaze töreni düzenlendi. Samsun Büyük Camii’de öğle vakti kılınacak namazın ardından Şirin’in Kıranköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.
Tören için  Büyük Cami’ye gelenler arasında İYİ Parti ve CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ortak Adayı Mansur Yavaş da vardı. Ozan Arif’in cenazesi için binlerce kişi camiye akın etti. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ozan Arif’in tören için Büyük Cami’ye geldi. Akşener, Ozan Arif’in naaşının başına gelerek dua etti.

-Fransa’dan skandal Demirtaş kararı

Fransa’dan HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Demirtaş hakkında skandal bir karar aldı. Demirtaş’ın cezaevinde yazdığı hikaye kitabı Fransa’da ‘Direniş ve Özgürlük’ ödülü aldı.

-“Yeni partide Gül, Davutoğlu, Babacan ve eski bakanlar”

Hükümete yakın Star’ın yazarı Hüseyin Gülerce, yeni siyasi parti oluşumunda yer alacak isimlere dair duyumlarını yazdı. Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra AKP’li eski bakanlar da yeni siyasi oluşumda yer alacak.

-Erdoğan bir çılgın projeyi daha açıkladı

Yerel seçim çalışmaları kapsamında Edirne’de miting düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan Edirne’yi taşkınlardan korumak için, Kanal Edirne Projesi’ni hayata geçireceklerini açıkladı. Ayrıca “Edirne ve ilçelerini Fatih Sultan Mehmet’e layık olanların yönetmesi lazım” ifadelerini kullandı.

-Muharrem İnce’den CHP küskünlerine çağrı!

Partisinin Çankaya’daki seçim irtibat bürosu açılışında konuşan Muharrem İnce, parti içerisindeki küskünlere, “Küsmek bir çözüm değildir. Herkes bulunduğu yerde kalıp, mücadele edecek” ifadelerini kullandı.