Suriyelilerin dönesi yok! O ilde 400’den fazla fabrika kurdular

Bursa'da Göç İdaresi'nin düzenlediği "Uyum Buluşmaları" adı verilen etkinlikte Uyum İletişim Dairesi Başkanı Aydın Kadıoğlu, Suriyelilerin Bursa'da 400'den fazla fabrika kurduğunu ifade etti. Bu durum Suriyelilerin, İç Savaş'ın sonuna gelindiği Suriye'ye dönüp dönmeyecekleri noktasında soru işareti yarattı.

Yabancıların hak ve yükümlülükleri hakkında bilgilerin aktarıldığı “Uyum Buluşmaları” toplantılarının 6’ncısı Bursa’da gerçekleştirildi.

Kentteki bir otelde, Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD), Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Göç İdaresi Bursa İl Müdürlüğünce düzenlenen “Uyum Buluşmaları-6” programının açılışında konuşma yapan Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Gökçe Ok, Bursa’nın göç açısından önemli bir kent olduğunu söyledi.

Ok, Bursa ile ilgili “Asırlara hitap eden bir çınar, kökleri ile geçmişten aldığı bütün medeniyet kodlarını, hafızamızı, büyük gövdesi ile dalları ve yapraklarıyla geleceğe uzatan koca bir çınar” ifadelerini kullandı.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum İletişim Dairesi Başkanı Aydın Keskin Kadıoğlu da Türkiye’nin coğrafi konumunun önemine vurgu yaparak, şunları söyledi:

“Göç akımları neticesinde ülkemiz, Suriye’den iç savaştan kaynaklı ülkemize gelen ve geçici koruma altında bulunan 3.6 milyon Suriyeli ile kendi ülkesinin ulusal korumasından faydalanamaması sebebiyle uluslararası koruma arayışında olan 330 bin insana kucak açmıştır. Bunun yanı sıra siyasi istikrarı ve gelişme ekonomisi sebebiyle düzenli göç içinde cazibe merkezi durumunda olan Türkiye eğitim, çalışma, iş kurma gibi saiklerle ikamet izni alan 865 bin yabancıya da ev sahipliği yapmaktadır”.

Bursa’nın göç yönetimi açısından başta gelen örneklerden biri olduğunu ifade eden Kadıoğlu, “Bursa’da Suriyeliler tarafından bugüne kadar 400’ü aşkın fabrika kurulmuştur. Bir o kadar da yatırım, başka uyruktan insanlar tarafından da yapılmaktadır” ifadelerini kullandı.

İŞSİZLİK 2017’DEN BU YANA EN YÜKSEK SEVİYEDE

Öte yandan Bursa’da son açıklanan rakamlara göre üniversiteli işsizlik oranı %12,7 olarak kayda geçmişti. Ülke genelinde ise tarım dışı işsizlik %13,5 oranına yükselerek 2017’den bu yana en yüksek seviyeyi görmüş oldu.