Theresa May’den Yeniden Müzakere Talebi

İngiltere Başbakanı Theresa May, Brüksel'in Brexit'te herhangi bir değişiklik yapılmasına yönelik yeni müzakereler yapmayacağını açıklamasına rağmen, planda yapılacak değişikliklerle yeniden görüşmek üzere yeni bir talepte bulunacağını duyurdu.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Brüksel’in Brexit’te herhangi bir değişiklik yapılmasına yönelik yeni müzakereler yapmayacağını açıklamasına rağmen, planda yapılacak değişikliklerle yeniden görüşmek üzere yeni bir talepte bulunacağını duyurdu.

İngiltere Başbakanı’nın Avam Kamarası’nda duyurduğu bu kararı, partisinin Avrupa Birliği’ne karşı olan kanadının yoğun baskısına maruz kalmasından sonra geldi ancak İngiltere’nin AB’den ayrılmasına iki ay kaldığından, May’in pek de zamanı kalmadı.

Brexit anlaşması bu ayın başlarında parlamentoda ezici bir yenilgiye uğradığından beri, May, toptan bir anlaşma değişikliğinden ziyade, kısa süre içinde anlaşmanın İrlanda ile ilgili olan bölümünün tekrar gözden geçirileceğinin güvencesini verdi fakat tüm bu vaatler bile Brexit karşıtlarının desteğini çekme noktasında başarıya ulaşamadı. Gelinen noktada, iki taraf arasında bir yıldan fazla zamandır süren savaşın zemininde AB ile de anıtsal bir savaşın başladığı söylenebilir.

AB yetkilileri önceki gece, liderlerin aralık ayındaki AB Zirvesi’nde belirttikleri gibi Brexit’in pazarlığa açık olmadığını gösteren 585 sayfalık geri çekilme anlaşmasını netleştirecek koordineli bir yanıt planlıyorlardı ancak Brüksel, May’in taleplerini daha ayrıntılı şekilde anlamak için diyalog kapısını açık bırakacak. Böyle bir değişikliği müzakere etmenin kolay olmayacağını ifade eden May, “AB’den ayrılmadan önce bunu başarabileceğime inanıyorum.” dedi.

Bu sırada Başbakanlık Ofisi, May’in, anlaşmayı yeniden açma girişiminin AB’nin balıkçılık hakları ve Cebelitarık meselesi de dahil olmak üzere kendi talepleri ile ilgili baskılar kurması gibi bir durumu beraberinde getirebileceği yönünde endişelendiğini itiraf etti.

May Avam Kamarası’nda yaptığı açıklamada, “backstop”ta bir değişiklik yapılmadığı takdirde hiçbir anlaşmanın parlamentodan geçmeyeceğinin kesin olduğunu ifade etti. Brexit destekçilerinin nefret ettiği bu hüküm, iki tarafın yeni bir ticaret düzenlemesi gerçekleştirememesi durumunda, tüm İngiltere’yi AB ile gümrük birliğine içinde tutarak İrlanda ile sınır krizi çıkmasını önlemeyi hedefliyor.

May, anlaşmayı güvence altına almak için mümkün olan en net yetkiyle Brüksel’e geri dönmek istediğini söyledi.

May, “backstop”taki spesifik değişiklikleri açıklamadı ancak hükümetin geri dönüş için bir zaman sınırı ya da AB’nin geçmişte reddettiği her iki öneri için tek taraflı bir çıkış şartı yaratmak adına çalışacağını kaydetti.

Başbakan ayrıca 13 Şubat’tan önce AB ile yeni bir anlaşmayı yeniden müzakere etmeye çalışacağını da sözlerine ekledi.